Zbačeni lider Burkine Faso napušta zemlju i odlazi u Togo

Zbačeni lider Burkine Faso napušta zemlju i odlazi u Togo

OUAGADUGOU, Burkina Faso — Zbačeni vođa državnog udara u Burkini Faso, potpukovnik Pol Henri Sandaogo Damiba napustio je zemlju u nedelju u Togo dva dana nakon što je i sam svrgnut u puču, dok je nova hunta pozvala građane da ne pljačkaju ili vandalizuju.

Damibin odlazak potvrdila su dvojica diplomata koji su razgovarali sa Asošiejted presom pod uslovom da ostanu anonimni zbog osetljivosti ovog pitanja. Nije bilo poznato da li je Togo njegovo konačno odredište.

Ranije u nedelju, verski lideri koji su posredovali između frakcija rekli su da je Damiba ponudio ostavku sve dok su ispunjeni njegovi bezbednosni i drugi uslovi. Predstavnik hunte je kasnije objavio na državnoj televiziji da je njihov vođa, kapetan Ibrahim Traore, zvanično imenovan za šefa države nakon puča u petak koji je zbacio Damibu.

Njihovo osvajanje vlasti označilo je drugi vojni udar u Burkini Faso ove godine, produbljujući strah da bi politički haos mogao skrenuti pažnju sa islamske pobune čije je nasilje ubilo hiljade i primoralo 2 miliona da napuste svoje domove. To je usledilo nakon nemira u Uagaduguu, glavnom gradu, u kojima je rulja u subotu napala francusku ambasadu i druge sajtove u vezi sa Francuskom, pogrešno verujući da skrivaju Damibu.

Pored toga što je pristao da ga ne povredi ili krivično goni, Damiba je takođe zatražio od Traorea i novog rukovodstva hunte da poštuju obaveze koje su već preuzete zapadnoafričkom regionalnom bloku EKOVAS. Damiba, koji je došao na vlast državnim udarom prošlog januara, nedavno je postigao dogovor o održavanju izbora do 2024. godine.

U saopštenju kasno u nedelju, ECOVAS je rekao da će u ponedeljak poslati tim posrednika u Uagadugu, uključujući bivšeg predsednika Nigera Mahamadua Isufua.

U saopštenju ECOVAS-a, koje je potpisao predsednik Gvineje Bisao Umaro Sisoko Embalo, navodi se da je Damiba podneo ostavku „kako bi izbegao nasilnu konfrontaciju i moguće krvoproliće“.

Ranije tokom dana, novo rukovodstvo hunte pozvalo je na prekid nemira koji su zahvatili Uagadugu nakon državnog udara u petak uveče.

U izjavi emitovanoj na državnoj televiziji, predstavnik hunte, kapetan Kisvendsida Faruk Azarija Sorgo, pozvao je ljude da se „odustanu od bilo kakvog akta nasilja i vandalizma“, posebno onih protiv francuske ambasade ili francuske vojne baze.

Antifrancusko raspoloženje naglo je poraslo nakon što je nova hunta navela da se privremeni predsednik Damiba sklonio u francusku vojnu bazu nakon njegovog svrgavanja. Francuska je žestoko negirala te optužbe, ali su se ubrzo demonstranti sa bakljama okupili oko perimetra francuske ambasade u Uagaduguu.

Nasilje u subotu osudilo je francusko Ministarstvo spoljnih poslova, koje je negiralo bilo kakvu umešanost u događaje koji su se brzo razvijali. Francuski instituti u Uagaduguu i drugom po veličini gradu u zemlji, Bobo-Diulaso, takođe su bili na meti, a francuski građani su pozvani da budu veoma oprezni.

„Situacija je veoma nestabilna u Burkini Faso“, rekla je portparolka Francuske agenciji Asošiejted pres u nedelju.

Damiba je došao na vlast u januaru obećavajući da će zaštititi zemlju od džihadskog nasilja. Međutim, situacija se samo pogoršala kako su džihadisti uveli blokade gradova i pojačali napade. Prošle nedelje najmanje 11 vojnika je ubijeno, a 50 civila je nestalo nakon što su naoružani napadači napali konvoj za snabdevanje u komuni Gaskinde u Sahelu. Grupa oficira na čelu sa Traoreom rekla je u petak da je Damiba zakazao i da je uklonjen.

Nekima u vojsci Burkine Faso, Damiba je takođe viđen kao previše ugodan sa bivšim kolonizatorom Francuskom, koja održava vojno prisustvo u afričkom regionu Sahela kako bi pomogla zemljama u borbi protiv islamskih ekstremista.

Neki koji podržavaju novog vođu državnog udara Traorea pozvali su vladu Burkine Faso da umesto toga traži podršku Rusije. Ispred državne televizije u nedelju su viđene pristalice Traorea kako navijaju i mašu ruskim zastavama.

U susednom Maliju, vođa državnog udara pozvao je ruske plaćenike iz grupe Vagner da pomognu u bezbednosti, što je potez koji je izazvao globalnu osudu i optužbe za kršenje ljudskih prava.

Analitičari sukoba kažu da je Damiba verovatno bio previše optimističan u pogledu toga šta bi mogao da postigne u kratkom roku, ali da promena na vrhu ne znači da će se bezbednosna situacija u zemlji poboljšati.

„Problemi su previše duboki i kriza je duboko ukorenjena“, rekla je Heni Nsaibija, viši istraživač u Projektu podataka o lokaciji i događajima oružanih sukoba, dodajući da će „militantne grupe najverovatnije nastaviti da iskorištavaju“ politički nered u zemlji.