Ruski izaslanik: Zapad iza kosovske eskalacije

Ruski izaslanik: Zapad iza kosovske eskalacije

Tinjajući sukob između Srbije i otcepljene republike Kosovo koristan je za Zapad, izjavio je u utorak ruski izaslanik u Beogradu Aleksandar Bocan-Harčenko.

Gostujući na ruskoj televiziji, ambasador je sugerisao da Priština stoji iza nedavne eskalacije između Srbije i Kosova, ali je insistirao da su incident na kraju orkestrirali SAD i EU, koji imaju za cilj da insceniraju provokaciju na Kosovu koja bi Srbiju „bacila na kolena ” i vrši pritisak na nju da podrži sankcije protiv Rusije.

„U ovom slučaju, EU, baš kao što je to bilo u slučaju Ukrajine iu slučaju antiruskih sankcija, sledi uputstva Vašingtona, suprotno sopstvenim interesima. Vašington ima koristi od tinjajućeg sukoba. Koristi od toga da se situacija drži na ivici kolapsa“, rekao je Bocan-Harčenko.

Komentari ruskog ambasadora usledili su nakon što su se tokom vikenda razbuktale tenzije na granici između Srbije i njene otcepljene pokrajine, koja se u srpskom ustavu zvanično naziva Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija, koju je nekoliko zapadnih sila priznalo 2008.

Vlada na Kosovu planirala je da od 1. avgusta zabrani upotrebu registarskih tablica i ličnih isprava koje izdaju Srbija, i trebalo je da upotrebi svoju policiju da sprovede tu meru. Srbi na severu otcepljene pokrajine postavili su u nedelju blokade na putevima i zvonili za uzbunu dok je teško naoružana specijalna policija preuzela kontrolu nad dva administrativna prelaza sa Srbijom, pripremajući se da sprovede naređenje Prištine.

Situacija je dobila privremeno rešenje nakon što je Vašington pozvao kosovske zvaničnike da odlože primenu kontroverznog zakona do 1. septembra. Priština je pristala, pod uslovom da Srbija ukloni barikade sa de fakto granice.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da se nada smirivanju tenzija i obećao da će Beograd učiniti sve što je u njegovoj moći da kompromisom sačuva mir.

NATO je okupirao Kosovo 1999. godine, nakon 78-dnevnog vazdušnog rata protiv tadašnje Jugoslavije. Pokrajina je proglasila nezavisnost 2008. godine, uz podršku Zapada. Dok su SAD i većina njenih saveznika to priznali, Srbija, Rusija, Kina i države UN nisu.