Vlada Senegala prekida pristup mobilnom internetu usred smrtonosnih nereda

Vlada Senegala prekida pristup mobilnom internetu usred smrtonosnih nereda

Vlada Senegala prekinula je pristup uslugama mobilnog interneta u određenim oblastima zbog smrtonosnih nereda u kojima su na mreži postavljene poruke „mržnje i subverzivne“, navodi se u saopštenju u nedelju.

Zapadnoafričku zemlju potresli su trodnevni nasilni protesti u kojima je poginulo 16 ljudi, jedan od najsmrtonosnijih napada građanskih nemira u poslednjih nekoliko decenija.

Vlada je prošle nedelje ograničila pristup određenim platformama za razmenu poruka, ali su mnogi ljudi uspeli da zaobiđu prekid upotrebom virtuelnih privatnih mreža koje maskiraju lokaciju korisnika. Produžio je prekid u nedelju kako bi uključio sve podatke o mobilnim internet uređajima u određenim oblastima i u određeno vreme, navodi se u saopštenju.

Nije precizirano koja područja su bila pogođena niti u koje vreme, ali stanovnici širom Dakara rekli su da nisu mogli da pristupe internetu bez vi-fi veze u nedelju popodne, u doba dana kada su protesti uglavnom počeli da jačaju.

„Zbog širenja poruka mržnje i subverzivnih… mobilni internet je privremeno obustavljen u određenim časovima dana“, navodi se u saopštenju.

Katalizator nemira bila je osuda popularnog opozicionog lidera Usmana Sonka u četvrtak na dve godine zatvora, što bi ga moglo sprečiti da se kandiduje na februarskim predsedničkim izborima.

Demonstranti su takođe bili ljuti zbog odbijanja predsednika Meki Sala da isključi mogućnost kandidovanja za treći mandat. Senegal ima ograničenje na dva predsednička mandata.

Prekid interneta radi gušenja neslaganja uobičajeni su u Africi i datiraju još iz Arapskog proleća 2011. kada su vladari Egipta, Tunisa i Libije nastojali da kontrolišu širenje informacija. Od tada su Gabon, Gambija, Demokratska Republika Kongo i drugi činili isto u vremenima nestabilnosti.

Grupe za ljudska prava kažu da ovaj potez krši slobodu govora. To takođe može ugroziti ionako krhke ekonomije.

„Ova ograničenja… predstavljaju proizvoljne mere suprotne međunarodnom pravu i ne mogu se opravdati bezbednosnim imperativima“, navodi se u saopštenju Amnesti internešenela u petak tokom prvog talasa prekida rada u Senegalu.