Vlada optužuje benzinske pumpe da pljačkaju potrošače

Vlada optužuje benzinske pumpe da pljačkaju potrošače

Sekretar za poslovanje i energetiku Velike Britanije Kvasi Kvarteng naredio je u subotu Upravi za konkurenciju i tržišta (CMA) da ispita da li su prodavci goriva preneli potrošačima smanjenje cene od 5 penija po litru. Cene benzina i dizela dostigle su rekordne vrednosti u Velikoj Britaniji, delom kao rezultat vladinog embarga na uvoz ruske nafte.

Britanska vlada je u martu smanjila carinu na gorivo za 5 penija (6 američkih centi) po litru u pokušaju da izoluje vozače od rastućih troškova benzina i dizela. Međutim, nakon pada od nekoliko penija početkom aprila, troškovi goriva su ponovo počeli da rastu. Prema podacima Fondacije RAC, prosečna cena benzina je porasla sa 1,64 funti po litru u vreme kada je carina ukinuta na 1,83 funti (2,25 dolara) u petak, a dizel sa 1,78 funti na 1,88 funti (2,32 dolara) u istom periodu. .

U svom pismu CMA, Kvarteng je pozvao grupu za nadzor da sprovede „hitnu reviziju tržišta goriva“, kako bi otkrila „u kojoj meri je konkurencija dovela do toga da se smanjenje carine na gorivo prenese na potrošače“.

„Vozači bi trebalo da dobijaju poštenu ponudu za gorivo širom Velike Britanije“, napisao je on, rekavši da cene variraju od grada do grada, što sugeriše da su neki trgovci sami sebi zadržali smanjenje carine. U međuvremenu, trgovci na malo krivili su trgovce na veliko naftom, rekavši da rafinerije nisu prenele pad cena sirove nafte koji je usledio nakon početnog skoka nakon pokretanja ruske vojne operacije u Ukrajini u februaru, preneo je Gardijan.

Osim što je sugerisao da korporativna pohlepa podiže britanske troškove goriva, Kvarteng je za rastuće cene okrivio povećanu potražnju zbog „otključavanja posle Covida“ i efekata sukoba u Ukrajini na svetska tržišta goriva. Međutim, on nije spomenuo da je početkom marta britanska vlada odlučila da prekine sav uvoz ruske nafte, koja je činila 8 odsto snabdevanja zemlje.

Osim što pokriva sirovu naftu, zabrana se proteže i na rafinisane naftne proizvode kao što je dizel. Pre embarga, Britanija je nabavljala oko trećine svog dizela iz Rusije. Skoro četiri od deset Britanaca vozi dizel vozila.

S obzirom da je cena za punjenje prosečnog automobila sada veća od 100 funti (124 dolara), sindikat javnih službi Unison upozorio je u četvrtak da zdravstveni radnici zovu bolesni jer ne mogu da priušte da se voze na posao.

Prema podacima Kancelarije za budžetsku odgovornost, stvarni prihodi domaćinstava će ove godine pasti za 2,2 odsto, a Britanci će doživeti najveći pad životnog standarda od kada se beleži evidencija 1956. godine.