Turska udvostručuje uvoz ruske nafte, popunjavajući prazninu u EU

Turska udvostručuje uvoz ruske nafte, popunjavajući prazninu u EU

Turska je ove godine udvostručila uvoz ruske nafte, pokazali su u ponedeljak podaci kompanije Refinitiv Eikon, pošto su dve zemlje spremne za širu saradnju u poslovanju, a posebno u trgovini energijom, suočene sa zapadnim sankcijama Moskvi.

Trgovina između Turske i Rusije cveta od proleća pošto su turske kompanije kojima nije zabranjeno da posluju sa ruskim kolegama uskočile da popune prazninu koju su preduzeća iz EU napustila nakon invazije na Ukrajinu ranije ove godine. Rusija svoje akcije u Ukrajini naziva „specijalnom vojnom operacijom“.

Turska je do sada ove godine povećala uvoz nafte iz Rusije, uključujući Urals i Siberian Light, preko 200.000 barela dnevno (bpd), u poređenju sa samo 98.000 barela dnevno u istom periodu 2021, pokazuju podaci Refinitiva.

Turska nije sankcionisala Rusiju zbog njenih akcija u Ukrajini, rekavši da se i dalje oslanja na ruske isporuke energenata.

Ruski predsednik Vladimir Putin i turski predsednik Tajip Erdogan sastali su se početkom avgusta i dogovorili da unaprede poslovnu saradnju.

Podaci su pokazali da su glavne turske rafinerije Tupras i azerbejdžanska SOCAR-ova rafinerija STAR značajno povećale unos ruske nafte Urals i Siberian Light ove godine, dok su smanjile kupovinu nafte iz Severnog mora, Iraka i Zapadne Afrike.

Tokom poslednjih nekoliko godina, rafinerija STAR je povećala kupovinu norveške nafte Johan Sverdrup i iračke sorte nafte, koje su po kvalitetu bliske Uralu, jer ruska nafta raste po ceni.

Ove godine su cene ruske nafte pale na istorijski minimum u odnosu na zastareli Brent, dok su cene nafte u Severnom moru i Iraku poboljšane.

Očekuje se da će rafinerija STAR kupovati oko 90.000 barela nafte dnevno iz Rusije tokom januara do avgusta 2022. u poređenju sa 48.000 barela dnevno u istom periodu prošle godine, pokazuju podaci Refinitiv Eikon-a.

Prema podacima, rafinerije Tupras će od januara do avgusta ove godine kupovati oko 111.000 bpd nafte iz Rusije u poređenju sa samo 45.000 bpd u istom periodu prošle godine.

„Izbor za turske rafinerije je bio očigledan jer one nemaju ograničenja u kupovini ruske nafte“, rekao je trgovac na mediteranskom tržištu nafte, koji je odbio da bude imenovan jer nije ovlašćen da razgovara sa novinarima.

On je dodao da dobre marže prerade nafte Urals podržavaju profit rafinerija u Turskoj.

Tursko ministarstvo energetike, Tupras i SOCAR nisu odmah odgovorili Rojtersu za komentare.