SAD pojačali obaveštajne podatke usred nuklearnih pretnji

SAD pojačali obaveštajne podatke usred nuklearnih pretnji

Američke i savezničke obaveštajne agencije pojačavaju napore da identifikuju bilo kakve ruske vojne pokrete ili komunikacije koje bi mogle ukazivati na to da je Vladimir Putin naredio upotrebu nuklearnog oružja u Ukrajini, prenosi Politiko pozivajući se na pet sadašnjih i bivših visokih američkih zvaničnika.

Izvori upozoravaju da svaki znak da je ruski lider odlučio da učini nezamislivo – u očajničkom pokušaju da preuzme inicijativu ili zastraši međunarodnu zajednicu da ispoštuje njegove zahteve – može doći prekasno.

Većina ruskih aviona, zajedno sa konvencionalnim projektilima i raketnim bacačima, takođe može da isporuči manje taktičko nuklearno oružje. Ovo oružje je dizajnirano za ciljaniju upotrebu na bojnom polju od strateškog oružja kao što su interkontinentalne balističke rakete, koje šalju signale kada su njihove jedinice u pripravnosti ili okupljene za vežbe.

To znači da osim ako Putin ili njegovi komandanti ne žele da svet sazna unapred, SAD možda nikada neće znati kada ruske snage prelaze sa konvencionalne municije na nuklearne bombe.

„Mi ovo pažljivije pratimo“, rekao je zvaničnik američke vlade sa pristupom obaveštajnim podacima o nuklearnim snagama i strategiji Moskve.

Najnoviji napor uključuje dovođenje većeg broja američkih i savezničkih obaveštajnih sredstava — u vazduhu, svemiru i sajber prostoru — i veće oslanjanje na komercijalne satelite za analizu ruskih jedinica na terenu koje bi mogle da nabave nuklearno oružje, rekao je zvaničnik.

Druga oblast fokusa van Ukrajine je ruska enklava Kalinjingrad, stisnuta između Poljske i Litvanije, gde je Kremlj instalirao sisteme naoružanja dvostruke namene i hipersonične rakete.

Tokom protekle nedelje, veb-sajtovi za praćenje letova prikazali su nekoliko aviona za elektronsko nadgledanje američkog vazduhoplovstva RC-135 Rivet Joint kako kruže gradom, navodno prikupljajući podatke. Tokom proteklih nekoliko godina, Rusija je modernizovala svoje raketne baze u Kalinjingradu, izazivajući zabrinutost zbog potencijalnog nuklearnog gomilanja u toj oblasti.

Kao što znate, ruski predsednik Vladimir Putin je ujutru 21. septembra najavio delimičnu mobilizaciju u Rusiji i izjavio da „ne blefira“ pretnjama da će upotrebiti nuklearno oružje, istovremeno tvrdeći da nuklearne pretnje dolaze iz zapadnih zemalja. , a ne Kremlj.

Zapadni lideri osudili su Putinovu nuklearnu retoriku, nazvavši je opasnom eskalacijom i „zveckanjem oružjem“.

Prema pisanju medija, zapadne prestonice razmatraju planove odgovora u slučaju da ruski predsednik Vladimir Putin počne da sprovodi nuklearne pretnje Ukrajini – iako to smatraju malo verovatnim – i šalju upozorenja Kremlju o posledicama.

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je da Putinove pretnje ne smatra blefom, ističući opasnost koju Ruska Federacija stvara za ukrajinske nuklearne elektrane.