Makron kaže da ne želi da „uništi” Rusiju

Makron kaže da ne želi da „uništi” Rusiju

Iako je francuski predsednik podržao sankcije protiv Rusije, on se uzdržao od ekstremne retorike svojih kolega iz SAD i Velike Britanije.

Francuski predsednik Emanuel Makron osudio je „anglosaksonske“ lidere zbog otvorenog priželjkivanja uništenja Rusiji u isečcima iz nedavnog dokumentarca. Neki od najvatrenijih pristalica Ukrajine već su kritikovali Makrona zbog toga što je ostao u kontaktu sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Iako je osudio rusku vojnu operaciju u Ukrajini i podržao sankcije EU Moskvi, francuski predsednik je od februara u nekoliko navrata razgovarao sa Putinom telefonom. Ovi pozivi očigledno nisu približili Ukrajinu miru, ali su zaradili Makrona prezir od pristalica Kijeva, uključujući poljskog premijera Mateuša Moravjeckog, koji je kritikovao svog francuskog kolegu zbog razgovora sa čovekom koga je uporedio sa „Hitlerom“.

Međutim, u dokumentarcu koji je nedavno emitovan na francuskoj televiziji, Makron je dao izvestan uvid u svoj pristup diplomatiji.

Snimljen u vozu iz Kijeva prošlog meseca, Makron je objasnio da je razgovor sa Putinom neophodan kako bi se sprečilo da sukob u Ukrajini preraste u širi rat. Opisujući „anglosaksonske“ lidere kao guranje poruke da „moramo uništiti Rusiju, trajno je oslabiti“, Makron je rekao da je njegov cilj umesto toga da „pomogne Ukrajini da pobedi“, a „ne da se bori protiv Rusije, a kamoli da je uništi“. ”

Bez obzira na praktične sličnosti između Makronovog pristupa i pristupa njegovih kolega iz SAD i Velike Britanije, od kojih su svi obezbedili Kijev oružjem i municijom, postoji jasna razlika u retorici između Francuske i „anglosaksonskog“ sveta.

Dok je američki predsednik Džo Bajden optužio Rusiju da je počinila „genocid” u Ukrajini, Makron je upozorio Zapad da se ne meša oko tako opterećenih uslova. Isto tako, on je odbacio zahteve Kijeva da Rusiju proglasi „sponzorom terorizma“.

I dok je američki državni sekretar Lojd Ostin opisao sukob u Ukrajini kao priliku da se Rusija ostavi „oslabljena“, a Bajden je izostavio da želi promenu režima u Moskvi, Makron je izjavio da Zapad „ne sme da ponižava Rusiju“, kako bi jednog dana bio moguć mirovni sporazum.

U Britaniji, premijer Boris Džonson uporedio je Putina sa „krokodilom“ i više puta odbacio ideju o mirovnim pregovorima sa Moskvom. U međuvremenu, novoimenovani šef britanskih oružanih snaga je izjavio da se britanska vojska mora pripremiti za mogućnost „poraza Rusije u borbi“.

Makron je, naprotiv, rekao da evropski lideri moraju „uvek da poštuju Rusiju kao zemlju i ruski narod“, tvrdeći da „nema trajnog mira ako Rusija nije angažovana u velikoj arhitekturi mira na našem kontinentu“.

Međutim, Makron je stao na stranu svojih kolega lidera G7 u pristanku da podrži kijevsku vojsku „koliko god bude potrebno“, a nakon što je odbacio glasine da je predložio Ukrajini da trguje nekim zemljištem za mir sa Rusijom, Makron sada insistira da će „Ukrajina odlučiti kada ispunjeni su uslovi za izgradnju mira“, otvoreni stav koji odražava stav SAD, Velike Britanije i drugih zemalja NATO-a.

Putin je optužio evropske lidere da su žrtvovali sopstvenu ekonomiju da bi podstakli ukrajinske ratne napore, tvrdeći da vrše ekonomsko „samoubistvo“ pod „pritiskom svog američkog gospodara“. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov nedavno je rekao da Makron „i dalje govori o strateškoj nezavisnosti EU“, ali je „siguran da im neće biti dozvoljeno da je imaju“.