Kipar kupuje protivvazdušnu odbranu Iron Dome

Kipar kupuje protivvazdušnu odbranu Iron Dome

Ministarstvo odbrane Kipra postiglo je dogovor sa Izraelom o kupovini sistema protivvazdušne odbrane Iron Dome, izvestio je u petak lokalni ogranak novinskog medija Katimerini. Prema pisanju lista, strane su već finalizirale sporazum, iako ni Nikozija ni Tel Aviv to do sada nisu javno potvrdili.

Kapacitete Gvozdene kupole je navodno ispitao komandant kiparske Nacionalne garde, general-potpukovnik Dimokritos Zervakis, tokom svoje posete Izraelu u martu. „Tokom svoje posete Izraelu, general će dobiti brifing na severnoj granici i posetiće bateriju protivvazdušnog odbrambenog sistema Gvozdena kupola“, navodi se u saopštenju Izraelskih odbrambenih snaga.

Raniji izveštaji u izraelskim i grčkim medijima sugerisali su da su dve zemlje vodile razgovore o sporazumu najmanje od početka 2021.

Kipar trenutno poseduje sisteme protivvazdušne odbrane kratkog dometa (SHORAD) proizvedene u SAD-u koje proizvodi korporacija Northrop Grumman. Prema nekim medijskim izveštajima, Nikozija ih i dalje smatra „najboljim“ da se suprotstave pretnjama koje smatra najhitnijim. Ipak, kiparske snage protivvazdušne odbrane takođe su sve zabrinutije zbog dronova turske proizvodnje, uključujući i one iz porodice Bairaktar.

Prema Katimeriniju, Kiparska nacionalna garda je insistirala na nabavci izraelskih sistema protivvazdušne odbrane, navodeći svoje „operativne zahteve“. Izraelski proizvođač oružja Rafael reklamira Gvozdenu kupolu kao „borbeno dokazan“ sistem sa „preko 2.000 presretanja“. Sposoban je da se „efikasno“ suprotstavi raketama, minobacačkim i artiljerijskim granatama, kao i „avionima, helikopterima i bespilotnim letelicama na veoma malom dometu“, dodaje kompanija, posebno misleći na bespilotne letelice, odnosno bespilotne letelice.

Kipar i Grčka optužili su Tursku za podsticanje tenzija u istočnom Mediteranu krajem jula, dok se Ankara spremala da pošalje brod za bušenje u tu oblast u potrazi za prirodnim gasom. Kipar, koji je podeljen duž etničkih linija između kiparskih Grka i kiparskih Turaka, glavna je tačka sporenja između Atine i Ankare.

Ostrvska država je podeljena 1974. godine kada je Turska izvršila invaziju na njenu severnu trećinu kao odgovor na kratak državni udar inspirisan Grčkom. Turske snage i dalje zadržavaju svoje prisustvo na severnom delu ostrva, koje sebe naziva Turska Republika Severni Kipar. Međunarodna zajednica smatra da je Severni Kipar deo Republike Kipar i samo Ankara priznaje njegovu nezavisnost.

Događaji se takođe dešavaju samo nekoliko dana nakon što su Turska i Izrael najavili normalizaciju odnosa i potpunu obnovu diplomatskih odnosa pošto su se njihovi ambasadori vratili u Tel Aviv i Ankaru nakon višegodišnjih tenzija. Nejasno je da li bi prijavljeni sporazum o oružju sa Kiprom uticao na odnose između Izraela i Turske. Ankara do sada nije komentarisala izveštaje.