Kina poziva na „trenutni prekid vatre“ u Ukrajini

Kina poziva na „trenutni prekid vatre“ u Ukrajini

Kina poziva na „trenutni prekid vatre“ u Ukrajini i nastavak pregovora između svih strana koje su uključene u sukob, uključujući SAD i NATO, rekao je u sredu kineski ambasador u američkoj Kin Gang.

Govoreći na Aspenovom bezbednosnom forumu u Koloradu, Kin je rekao da se tekući sukob u Ukrajini „preliva“ i izaziva „višestruke krize“, uključujući ekonomski pad, priliv migranata i nestašicu energije i hrane.

„Dakle, ono na šta Kina poziva je trenutni prekid vatre, nastavak mirovnih pregovora. Sve uključene strane treba da budu angažovane, uključujući između Rusije i SAD i njenih saveznika u NATO-u“, rekao je ambasador.

On je pozvao strane da „sednu, smire se da pronađu izlaz iz [dileme“] koja bi bila zasnovana na „principu prihvatanja legitimnih briga jedne druge“.

„Samo tako možemo postići mir i obnoviti bezbednost u Evropi koja treba da bude stabilna, sveobuhvatna, uravnotežena, delotvorna i održiva“, rekao je diplomata i dodao da ovu poziciju dele i druge zemlje u razvoju.

Prema rečima ambasadora, Peking veruje da se „nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja moraju poštovati” i da se „legitimni bezbednosni problemi svih zemalja moraju shvatiti ozbiljno”.

U međuvremenu, pre dva dana, ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba izjavio je da će mirovni pregovori sa Moskvom imati smisla tek nakon poraza Rusije na bojnom polju. Rekavši to, on je ponovio opaske visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepa Borela, koji je tvrdio da će „ovaj rat [u Ukrajini] biti dobijen na bojnom polju“.

Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova odgovorila je na Kulebinu izjavu rekavši da ukrajinska vlada nije tražila mir za zemlju i da je, umesto da razgovara sa Rusijom, izabrala da peva uz „meloduku” Vašingtona.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov ranije je optužio SAD i njihove saveznike da se „aktivno klade na nastavak rata“ i da ne dozvoljavaju Kijevu „da razmišlja, priča ili razgovara o miru“.

Moskva i Kijev započeli su mirovne pregovore četiri dana nakon početka ruske vojne ofanzive u Ukrajini krajem februara. Strane su održale nekoliko rundi lično u Belorusiji, a zatim su nastavljene razgovore putem video linka. Krajem marta delegacije Rusije i Ukrajine ponovo su se sastale, u Istanbulu. Od tada, međutim, razgovori su zaustavljeni.