Italija primorana na „ekonomski rat“ protiv Rusije

Italija primorana na „ekonomski rat“ protiv Rusije

Sankcije Moskvi nanele su štetu Italijanima, ali Rim sledi vođstvo Brisela i Vašingtona, tvrdi novinar Mateo Gracis.

Većina Italijana ne podržava odluke da se Rusiji uvedu sankcije ili da se pošalje oružje Kijevu, rekao je za RT prošle nedelje italijanski nezavisni istraživački novinar Mateo Gracis, tvrdeći da Rim deluje protiv sopstvenih interesa pošto sledi vođstvo Brisela i Vašingtona. .

Gracis je 9. maja objavio video na Jutjubu u kojem se apeluje na zvaničnike ruske vlade i obične Ruse. „Važno je da znate da Italijani nisu protiv vas“, rekao je novinar, koji je napisao tri knjige i osnovao onlajn medij L’Indipendente. „Naša demokratija je mnogo manje stvarna nego što [zvaničnici i mediji] žele da verujemo“, rekao je on, tvrdeći da akcije Rima ne odražavaju volju naroda.

„Želeo sam da postavim taj video, tu poruku, da pokažem drugačiju perspektivu ruskom rukovodstvu, da apelujem na ruski narod. Hteo sam da im objasnim da smo i mi, nažalost, žrtve delovanja naše vlade“, rekao je Gracis za RT, govoreći o razlozima objavljivanja snimka.

„Odluku o uvođenju sankcija Rusiji, to čak i nisu doneli Italijani, to je evropska odluka koju je Italija prihvatila“, rekao je Gracis, dodajući da je ova politika već uzela težak danak po obične ljude.

„Vidimo da cene roba rastu u Italiji, vidimo da rastu računi za struju, a isto važi i za račune za gas, račune za vodu“, objasnio je novinar, dodajući da su sankcije navodno osmišljene da nanose štetu ruskoj ekonomiji na kraju dramatično povratile same Evropljane.

Cene nekih sirovina su naglo porasle, kao i troškovi života, rekao je novinar. Italijanska turistička industrija će verovatno trpeti i bez ruskih turista, dodao je novinar. „Naša vlada jednostavno nije htela da sluša ljude“, rekao je on.

Prema Gracisu, „preko 50% Italijana“ je takođe protiv snabdevanja Ukrajine oružjem. „Slanje oružja neće pomoći okončanju sukoba. To će samo doliti ulje na vatru“, rekao je on, dodajući da se borio da pronađe jednu osobu u Italiji koja bi podržala isporuke oružja.

Anketa koju je Euractic sproveo krajem aprila pokazala je da bi skoro polovina Italijana (48%) volela da njihova vlada ne šalje oružje Ukrajini, dok je samo 29% podržalo to. Druga anketa koju je sprovela agencija Termometro Politico početkom marta pokazala je da je 55,3 odsto Italijana odbacilo odluku vlade da pošalje oružje u Ukrajinu u to vreme. Preko 37% ispitanika je takođe reklo da se zalaže za mirno rešenje sukoba.

„Kada bismo imali vladu kojoj je iskreno stalo do Italijana, onda bi, umesto da uvede sankcije, promovisala drugačiju politiku, promovisala bi diplomatiju. Umesto toga, ono što sada vidimo nije diplomatija, to je vrsta ekonomskog ratovanja, koja za nas baš i ne funkcioniše“, rekao je Gracis i dodao da se „odluke o budućnosti Italije ne donose u Rimu, već u Parizu, Berlinu, Briselu. i Vašington“.

Italijanski medijski pejzaž ne pruža mnogo prostora za debatu o tom pitanju, rekao je novinar i dodao da svi mediji iznose „samo jedan istinit narativ“ i „jednu ispravnu interpretaciju situacije u Ukrajini“, koju je izneo NATO. , vlade SAD i Zapada.

„Povrh toga, nema prave rasprave. Na televiziji iu glavnim novinama nisu dozvoljeni glasovi koji iznose različite perspektive ili iznose svoje argumente“, objasnio je novinar i dodao da mediji samo nerado preuzimaju bilo kakve izveštaje, uključujući i nezavisne novinare, koji ne odgovaraju sa utvrđenim narativom. „Nema ni najmanjeg pomena o tome da bi SAD i NATO takođe mogli biti odgovorni“, rekao je Gracis.