Tačan tajming za povlačenje Moskve sa ISS-a nije poznat

Tačan tajming za povlačenje Moskve sa ISS-a nije poznat

Datum povlačenja Rusije sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) zavisi od tehničkog stanja projekta i mogao bi da dođe u bilo kom trenutku posle 2024. godine, rekao je u četvrtak visoki zvaničnik ruske svemirske agencije.

„Što se tiče izjave o 2024… možda je nešto izgubljeno u prevodu. Izjava o izlasku Rusije posle 2024. godine znači da neće biti naglih pomaka do 2024. Istovremeno, 2025. sledi 2024. kao i 2028. i 2030. Konkretna odluka o povlačenju donela bi se na osnovu tehničkog stanja. stanica]“, rekao je na konferenciji za novinare Sergej Krikalev, izvršni direktor za svemirske programe ruske svemirske agencije Roskosmos.

Krajem jula, Jurij Borisov, novi šef Roskosmosa, rekao je da će se Rusija povući sa stanice posle 2024. godine, dodajući da Moskva namerava da ispuni svoje obaveze prema stranim partnerima u okviru projekta ISS. Iako je primetio da će tačan tajming zavisiti od brojnih stvari, uključujući „stanje samog ISS-a i njegove operativne performanse, „odluka Rusije da napusti stanicu „uopšte nije tajna”.

Borisov, koji je u julu imenovan za generalnog direktora Roskosmosa, takođe je rekao da će Rusija početi da sastavlja sopstvenu orbitalnu stanicu do trenutka kada napusti ISS, dodajući da ta odluka nema nikakve veze sa geopolitikom, uključujući sukob u Ukrajini.

„Što se tiče političkih aspekata – mrzim da vas razočaram, ali njih jednostavno nema i mislim da ne bi trebalo da budu“, rekao je on, hvaleći ISS kao projekat koji je obogatio nauku i zbližio nacije.

Bivši šef Roskosmosa Dmitrij Rogozin predvideo je da će se ISS, koji NASA planira da radi do 2030. godine, do tada „raspasti“ ukoliko se „ogromna sredstva“ ne ulože u popravke.

Prošle godine, bivši sovjetski kosmonaut i glavni dizajner ruskog proizvođača svemirskih letelica RSC Energia, Vladimir Solovjov, rekao je da će Rusija početi izgradnju sopstvene svemirske stanice već 2028. Projekat će se zvati ROSS (Ruska orbitalna servisna stanica) i biće izgrađen na naučnom Pover Modulu 1, koji je prvobitno bio dizajniran za ISS, ali se sada prenamjenjuje, rekao je tada Solovjov.

Međunarodnom svemirskom stanicom zajednički upravljaju Rusija, SAD, Evropa, Japan i Kanada. Pokrenuta 1998. godine, stanica je stalno naseljena skoro 22 godine. Služi kao platforma za izvođenje eksperimenata u nultoj gravitaciji i isprobavanje tehnologije za buduća putovanja u duboki svemir, uključujući Mesec i Mars.