Četvrtina dece uzrasta od 5 do 7 godina u Velikoj Britaniji ima pametne telefone

Četvrtina dece uzrasta od 5 do 7 godina u Velikoj Britaniji ima pametne telefone

Otprilike četvrtina britanske dece uzrasta između pet i sedam godina sada ima pametni telefon, pokazalo je istraživanje britanskog regulatora za komunikacije u petak.

Nalazi dolaze kada su roditelji počeli da se suprotstavljaju trendu davanja pristupa mlađoj deci uređajima.

Istraživanje organa Ofcoma pokazalo je da 38 odsto dece u starosnoj grupi koristi platforme društvenih medija kao što su TikTok, Instagram i Vhatsapp uprkos pravilima koja zahtevaju da korisnici imaju najmanje 13 godina.

Studija je takođe otkrila da je broj istih godina koji gledaju sadržaj koji se prenosi uživo porastao sa 39 procenata na otprilike polovinu.

Ofcom je rekao da se čini da je zabrinutost roditelja znatno porasla, ali da se „sprovođenje pravila smanjuje“.

Rečeno je da bi to moglo biti zbog osećaja među odraslima da su „rezignirani u pogledu njihove sposobnosti da intervenišu u onlajn živote svoje dece“.

Ministarka nauke Mišel Donelan opisala je nalaze kao „oštre“.

Zakonodavstvo o bezbednosti na internetu koje je usvojio parlament prošlog oktobra ima za cilj suzbijanje štetnog sadržaja, uključujući onlajn seksualno zlostavljanje dece.

„Deca od pet godina ne bi trebalo da pristupaju društvenim medijima“, rekao je Donelan.

„Većina platformi kaže da ne dozvoljava mlađima od 13 godina ulazak na svoje sajtove, a Zakon o (onlajn bezbednosti) će obezbediti da kompanije sprovode ova ograničenja ili bi se mogle suočiti sa ogromnim kaznama“, dodala je ona.

Prema novom zakonu, tehnološke kompanije bi mogle da se suoče sa kaznama do 10 odsto globalnog prihoda zbog kršenja pravila, a šefovi bi mogli biti zatvoreni.

Studija je usledila nakon masovne reakcije roditelja iz Velike Britanije ove godine nakon što je objava jedne majke na Instagramu postala viralna.

Dejzi Grinvel je objavila da je bila užasnuta kada je od drugog roditelja saznala da njen 11-godišnji sin ima svoj pametni telefon, kao i trećina dečakovog razreda.

„Ovaj razgovor me je ispunio užasom. Ne želim svom detetu da dam nešto za šta znam da će naštetiti njenom mentalnom zdravlju i učiniti ga zavisnikom“, napisala je ona.

„Ali takođe znam da će pritisak da to uradi, ako ga ima ostatak njenog razreda, biti ogroman“, dodala je ona.

Hiljade roditelja odmah je stupilo u kontakt da podele svoje strahove da bi ih uređaji mogli otvoriti predatorima, maltretiranju na mreži, društvenim pritiskom i štetnim sadržajima. To je rezultiralo pokretanjem kampanje Udruženi roditelji za detinjstvo bez pametnih telefona.

Američki pisac Džonatan Hejt — u čijoj nedavnoj knjizi „The Ankious Generation“ kaže da su pametni telefoni preokrenuli dečji mozak — pozvao je roditelje da zajedno deluju na pristupu pametnim telefonima za decu.

Dete nam „slama srce“ govoreći nam da je isključeno iz grupe vršnjaka jer jedino nema telefon, rekao je prošlog meseca. Haidt se zalaže da nema pametnih telefona pre 14. godine ili društvenih medija pre 16.

„Ove stvari je teško uraditi kao jedan roditelj. Ali ako svi to radimo zajedno – ako čak i polovina od nas to radi zajedno – onda našoj deci postaje mnogo lakše“, dodao je on.