Boeing smanjuje 20-godišnji plan potražnje

Boeing smanjuje 20-godišnji plan potražnje

Američki proizvođač aviona Boeing Co smanjio je svoju projektovanu potražnju za avionima širom industrije u narednih 20 godina, ali je rekao da očekuje da će isporuke biti stabilne, isključujući rusko tržište.

Boeing projektuje da će avio-kompanijama širom sveta biti potrebno 41.170 novih aviona tokom 20 godina sa polovinom isporuka za zamenu aviona, a sa avionima sa jednim prolazom koji čine oko 75 odsto aviona.

Boingova nova tržišna prognoza, objavljena u nedelju uoči avio-salona u Farnborou, niža je u odnosu na prethodnu 20-godišnju prognozu od 43.610 isporuka.

Nova procena isključuje rusko tržište i njegovu projekciju od 1.540 aviona, zbog rata u Ukrajini i neizvesnosti kada bi proizvođači ponovo mogli da prodaju avione ruskim prevoznicima.

Boing je neznatno povećao svoju prognozu tražnje u narednih 10 godina na 19.575 isporuka aviona — što je veća projekcija čak i ako se isključuje rusko tržište.

„To je funkcija pada depresivnog okruženja u 2021. i dodavanja nove godine trenda u 2031.“, rekao je Daren Hulst, potpredsednik Boinga za komercijalni marketing, novinarima na brifingu uoči objavljivanja u nedelju. „To je veoma blizu našim izgledima za 2019. godinu ako se uključi Rusija.

Boeing je takođe blago smanjio svoju prognozu rasta putničkog saobraćaja u celoj industriji na 3,8% sa 4%, ali je povećao prognozu rasta tereta na 4,1% sa 4% prošle godine. Smanjio je prognozu rasta flote na 2,8% sa 3,1%. Njegova prognoza za isporuke širokog tereta tokom 20 godina pala je sa 7.670 na 7.230.

Boeing i dalje predviđa da će se globalna avio-flota do 2041. godine skoro udvostručiti jer i dalje vidi da će se globalna avijacija oporaviti od COVID-19 do početka 2024.

Tokom narednih 20 godina Boing je rekao da „dugoročne osnove ostaju netaknute“.

„Naš pogled na srednjoročni oporavak – kada se industrija vrati na nivo globalnog avio saobraćaja iz 2019. – uglavnom je nepromenjen“ od 2020. godine, rekao je Hulst. „Sve u svemu, još uvek vidimo kraj 2023., početak 2024. kao vreme kada se industrija oporavlja do punog ili barem nivoa saobraćaja pre pandemije.

Boeing vidi snažnu kratkoročnu potražnju za avionima uprkos rizicima od recesije.

„Globalna industrija je još uvek na putu oporavka gde bi bio normalan odnos BDP-a i prometa“, rekao je Hulst. „Svaki mali zaokret sa ekonomskog stanovišta verovatno bi bio preplavljen potražnjom koja postoji kao rezultat tih normalnih ekonomskih odnosa.

Boeing takođe predviđa da će teretna flota porasti za 80% do 2041. Avio-prevoz je na „istorijskom nivou“, rekao je Hulst, rekavši da je to delom „funkcija rastuće strateške vrednosti vazdušnog tereta u odnosu na lance snabdevanja koji su izazovni i transport koji je osporen“.

Boeing vidi da mreže za e-trgovinu pomažu u pokretanju „strateškog pomaka ka vazdušnom teretu čak iu srednjoročnom i dugoročnom periodu… Ovo nije samo zaokret u pogledu transporta u odnosu na vazduh“.

Hulst je rekao da se broj ruta sa više od jedne avio-kompanije više nego udvostručio u poslednje dve decenije — što predstavlja 70 odsto ukupnog kapaciteta. To pokazuje „stalnu inovaciju koju avio-kompanije moraju da moraju da nastave da se takmiče po nižim troškovima kako bi privukle sve više i više saobraćaja“.

Avio teret i dalje čini samo 1% svetske trgovine. „Mala promena u pogledu načina transporta, ključnih elemenata trgovine, ima veliki uticaj u pogledu potražnje za vazdušnim teretom“, rekao je Hulst.