Planeta beleži 10 uzastopnih mjeseci rekordnih vrućina

Planeta beleži 10 uzastopnih mjeseci rekordnih vrućina

Kalifornijci su imali vikend za vikendom po hladnom, olujnom vremenu, a Sijera Nevada je bila blagoslovena zdravim snegom. Ali realnost je da je čak i poslednjih nekoliko meseci bilo više od 2 stepena toplije od proseka.

Planeta doživljava zastrašujući niz rekordnih vrućina, a mart označava 10. mesec zaredom da je prosečna globalna temperatura najviša ikada zabeležena.

Bilo bi šokantno da nije tako predvidljivo. Uprkos svemu što znamo o efektima sagorevanja fosilnih goriva, čovečanstvo i dalje ide u pogrešnom pravcu sa samodestruktivnim napuštanjem. Prošle godine zagađenje gasovima staklene bašte je poraslo na novi maksimum, povećanje od 1,1% u odnosu na prethodnu godinu.

Ako 10 meseci rekordne vrućine nije dovoljno da svetske lidere gurne u krizni režim, teško je reći šta će biti.

Trebalo bi da bude trepćuće crveno svetlo upozorenja da ulazimo u opasnu novu teritoriju i da moramo da promenimo kurs. Imamo tehnologiju obnovljive energije, ali ona se usvaja tempom koji je suviše spor da zaštiti ljude, životinje i biljke od neprihvatljivih nivoa patnje.

Koncept više prosečne globalne temperature ne daje pravu sliku efekata koje jaki toplotni talasi, suša, oluje, šumski požari i druge klimatske katastrofe imaju na terenu. Neke zajednice rade znatno lošije od proseka. A primere nije teško naći.

Feniks je prošle godine zabeležio 31 uzastopni dan temperature od 110 stepeni. Zvaničnici okruga Marikopa potvrdili su više od 600 smrtnih slučajeva uzrokovanih toplotom u 2023. godini, srušivši prošlogodišnji rekord.

Teksas Panhandle je ove godine doživeo najveći požar u istoriji države, koji je izgoreo više od milion hektara i ubio hiljade stoke. Na Rogu Afrike, zajednice koje su doživjele krizu gladi nakon trogodišnje suše bile su pogođene običnim kišama i poplavama prošle godine koje su ubile stotine ljudi širom Somalije, Kenije, Etiopije i Tanzanije.

Iako su ove katastrofe u skladu sa predviđanjima naučnika o porastu temperatura, neki su zabrinuti da je skok globalnih temperatura koji je počeo prošlog leta pokazatelj da se zagrevanje možda ubrzava. Već smo na ivici da prevaziđemo porast globalnih temperatura od 2,7 stepeni (1,5 stepeni Celzijusa), što je granica za koju se praktično svaka nacija na Zemlji složila da pokuša da ostane ispod kako bi sprečila katastrofalne klimatske uticaje.

Jedna od najvažnijih stvari koje Amerikanci trenutno mogu da urade jeste da ispolje svoju političku moć na glasačkim kutijama, zahtevajući od lidera na svim nivoima vlasti da preduzmu ozbiljne klimatske mere ili ostanu van funkcije.

Ove godine su ulozi posebno veliki. Bivši predsednik koji ima verovatno najgori klimatski rekord u istoriji SAD, pošto je poništio više od 100 zaštite životne sredine, ispituje oko vrata i vrata sa predsednikom koji je učinio više u borbi protiv klimatskih promena nego bilo ko pre njega, čak i ako to još uvek nije dovoljno.

Ipak, izbor bi trebalo da bude jasan ako želimo da prestanemo da postavljamo rekorde, mesec za mesecom i godinu za godinom.