Vulin: EP traži da se priključimo ratu Zapada protiv Rusije i da priznamo Kosovo

Vulin: EP traži da se priključimo ratu Zapada protiv Rusije i da priznamo Kosovo

Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je Evropski parlament (EP) u izveštaju o Srbiji, u kome se poziva na poštovanje međunarodnog prava, od Srbije zatražio da se „priključi ratu Zapada protiv Rusije i da prizna Kosovo“.

„Za ulazak u neprijateljstvo sa Rusijom, vekovnom, a često i jedinom saveznicom u najtežim trenucima našeg postojanja, Evropska unija nam kao nagradu nudi da priznamo Kosovo kao državu. Sigurno u Evropskom parlamentu ima nekog ko misli da bi to Srbija prihvatila, ali takav um još medicinski nije dokumentovan“, naveo je Vulin u saopštenju.

On je ocenio da se EU od izbijanja sukoba u Ukrajini ponaša „ne kao savez država, već kao skup teritorija koje nemaju ni svoju politiku, ni svoje interese“, kao i da je to razlog zašto im „Srbija kao samostalna zemlja toliko i smeta“.

Povezano: Bličik: Potrebno je da Srbija preduzme niz koraka od sada do ulaska u EU Vesti pre nekoliko minuta 0 Vesti pre nekoliko minuta 0 Rezolucija EP o Kosovu: Bez normalizacije odnosa s Beogradom nema napretka ka EU Vesti 13:30 0 Vesti 13:30 0 Evroparlamentarci: Srbija ne može prema EU bez sankcija Rusiji Vesti 00:10 64 Vesti 00:10 64

„Jedino što bi Evropska unija od Srbije mogla da zatraži je da se Srbija dosledno pridržava medjunarodnog prava, šteta što to Evropski parlament nije tražio od sebe“, kazao je Vulin i dodao da dok Aleksandar Vučić vodi Srbiju, ona „neće postati deo antiruske histerije, kao i da neće priznati Kosovo“.

Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su u Strazburu rezoluciju u kojoj se navodi da će napredak Srbije ka EU direktno zavisiti od jačanja vladavine prava, normalizacije odnosa sa Kosovom i uskladjivanja sa evropskom spoljnom i bezbednosnom politikom, što uključuje uvodjenje sankcija Rusiji.

Danas usvojenom rezolucijom Evropski parlament prvi put poziva Srbiju i Kosovo da postignu sporazum o normalizaciji odnosa „zasnovan na medjusobnom priznanju“.