Pentagon potvrđuje stav SAD o zoni zabranjenih letova u Ukrajini

Pentagon potvrđuje stav SAD o zoni zabranjenih letova u Ukrajini

Uprkos zahtevu Kijeva, Vašington ne razgovara o potezu koji bi ga doveo u rat sa Rusijom, Pentagon potvrđuje stav SAD o zoni zabrane letova u Ukrajini

SAD ne razgovaraju o uspostavljanju zone zabranjenih letova iznad Ukrajine, rekao je visoki zvaničnik Pentagona novinarima u utorak, ponavljajući ranije komentare Bele kuće. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski zatražio je u ponedeljak od NATO-a zonu zabrane letova, kako bi mu pomogao da pobedi Rusiju.

To pitanje se pojavilo tokom brifinga van kamere u utorak, dok je Pentagon podelio svoje procene o tekućem sukobu u Ukrajini sa novinarima. Američka vojska je ranije rekla da ne razmatra zonu zabrane letova iznad zemlje, jer bi se takav potez verovatno smatrao činom rata.

Sekretar za štampu Bele kuće Džen Psaki rekla je za MSNBC u ponedeljak ujutru da će zona zabrane letova zahtevati sprovođenje, što znači da američki i NATO avioni patroliraju nebom iznad Ukrajine i obaraju ruske avione.

„To definitivno eskalira i potencijalno bi nas dovelo u vojni sukob sa Rusijom. To je nešto što predsednik ne želi da uradi“, rekla je Psaki.

Kasnije u toku dana, međutim, Zelenski je još jednom zatražio upravo to, rekavši da će to pomoći Ukrajini da „sa mnogo manje krvi porazi agresora“.
Boris Džonson kaže da ruski napad na Harkov podseća na Sarajevo

„Potrebno nam je da Zapad uvede zonu zabrane letova nad značajnim delovima Ukrajine“, rekao je Zelenski u saopštenju objavljenom na internetu, rekavši da to treba da se desi pored antiruskih sankcija i isporuka oružja njegovoj vladi.

„Ukrajina može da pobedi agresora. To dokazujemo svetu. Ali i naši saveznici moraju da urade svoj deo posla“, rekao je on.

Međutim, nisu samo SAD odbile tu ideju. Britanski premijer Boris Džonson, koji je otišao u Estoniju da pozira ispred tenkova NATO-a, rekao je u utorak da je „aktivno uključivanje u sukob sa Rusijom ogroman korak koji ne razmišlja nijedna članica“ alijanse, dodajući da je zona zabranjenog leta „jednostavno nije na dnevnom redu nijedne zemlje NATO-a“.