NATO iznenađen protivljenjem Turske novim kandidatima

NATO iznenađen protivljenjem Turske novim kandidatima

NATO nije imao razloga da veruje da će biti problema sa zahtevima za članstvo Švedske i Finske, rekao je u ponedeljak generalni sekretar alijanse Jens Stoltenberg, priznajući da je zaslepljen „legitimnim“ turskim zabrinutostima. On i dalje želi da se Stokholm i Helsinki pridruže što pre.

„Ranije tokom procesa, nismo imali razloga da verujemo da će biti bilo kakvih problema“, rekao je Stoltenberg u ponedeljak za Fajnenšel tajms tokom posete Švedskoj. Još u aprilu, NATO je obećao Švedskoj i Finskoj da će prva faza njihovog pristupanja trajati samo nekoliko nedelja, da bi naišao na primedbe Turske pošto je Ankara optužila obe zemlje da podržavaju terorizam.

„Turska zabrinutost nije nova“, dodao je Stoltenberg, nazvavši Tursku „važnim saveznikom i kada saveznik izazove zabrinutost za bezbednost, moramo da se pozabavimo njima“.

„Ovo su legitimne zabrinutosti. Ovde se radi o terorizmu, o izvozu oružja“, rekao je Stoltenberg u nedelju u Finskoj. „Moramo da se pozabavimo bezbednosnim problemima svih saveznika, uključujući zabrinutost Turske u vezi sa terorističkom grupom PKK.

„Moj cilj je da Finska i Švedska budu članice što je pre moguće. I dalje može biti brz u poređenju sa drugim procesima pristupanja“, rekao je šef alijanse za FT.

Stoltenberg je dodao da se nada da će to pitanje biti riješeno „u razumnom roku“, ali da ne postoji rok za to, sugerirajući da to možda neće biti urađeno prije samita NATO-a krajem juna.

Ankara je optužila Helsinki i Stokholm da skrivaju članove zabranjenih kurdskih grupa koje smatra „teroristima“ i da blokiraju izvoz oružja u Tursku. Švedska i Finska su se navodno žalile da im Turska nije postavila konkretne zahteve. Lista od deset tačaka pojavila se u turskim medijima prošle nedelje, ali ostaje nejasno da li ona predstavlja zvanični stav Ankare.

Očekuje se da će Stoltenberg sazvati švedske, finske i turske zvaničnike u Briselu u narednim nedeljama. Prošlog meseca, Ankara je bila domaćin razgovora sa delegacijama iz Stokholma i Helsinkija, ali se turski predsednik Redžep Tajip Erdogan kasnije požalio da nisu „na željenom nivou“.