TikTok tuži američku vladu

TikTok tuži američku vladu

TikTok tuži američku vladu u pokušaju da zaustavi sprovođenje zakona koji je Kongres usvojio prošlog meseca, a koji nastoji da primora vlasnika platforme BiteDance iz Kine da proda aplikaciju ili se suoči sa potpunom zabranom.

U aprilu, američki predsednik Džo Bajden potpisao je zakon kojim se BiteDanceu daje rok od 270 dana da se oslobodi poslovanja u SAD. Ako se ne pridržava, TikTok će biti zabranjen u prodavnicama aplikacija koje služe američkim kupcima.

U tužbi, koja je podneta u utorak američkom Apelacionom sudu za DC Circuit, TikTok je tvrdio da zakon krši ustavnu zaštitu slobode govora.

Peticija opisuje „Zakon o zaštiti Amerikanaca od aplikacija koje kontrolišu strani protivnici“ kao „kršenje bez presedana“ prava na Prvi amandman.

„Po prvi put u istoriji, Kongres je doneo zakon koji podvrgava jedinstvenu, imenovanu govornu platformu trajnoj zabrani širom zemlje i zabranjuje svakom Amerikancu da učestvuje u jedinstvenoj onlajn zajednici sa više od milijardu ljudi širom sveta“, tvrdi TikTok u tužbi.

Kompanija je takođe tvrdila da pozivanje na pitanja nacionalne bezbednosti nije dovoljno dobar razlog za ograničavanje slobode govora.

Brojni američki zakonodavci su godinama insistirali na tome da TikTok predstavlja „pretnju po nacionalnu bezbednost“ zbog svog kineskog vlasništva i nastojali su da ga primoraju da prekine veze sa svojom matičnom kompanijom BiteDance. Napori da se zauzda popularna aplikacija za deljenje videa traju od 2020. i pod administracijom Trampa i Bajdena. Savezna vlada i desetine država već su zabranile upotrebu TikToka na uređajima u vlasništvu vlade.

Neki američki zakonodavci, međutim, usprotivili su se zakonu koji bi mogao da zabrani TikTok, nazivajući ga „lekom“ koji je „gori od bolesti“ i izražavajući zabrinutost da će Beloj kući dati moć da zabrani druge veb stranice i aplikacije.

TikTok je oštro demantovao da je ikada zvaničnicima kineske vlade dao pristup podacima korisnika u SAD, insistirajući da je preduzeo korake da zaštiti te informacije tako što je hostovao podatke na serverima u vlasništvu američkog tehnološkog giganta Oracle.

Kina je takođe kritikovala napore da se zabrani TikTok u SAD, opisujući takav potez kao „suprotan principima fer konkurencije i međunarodnim ekonomskim i trgovinskim pravilima“ i optužujući Vašington za „nasilničko ponašanje“ i „iskorišćenje državne moći“ protiv BiteDancea.