Policajac dobija sedmocifrenu isplatu nakon skandala sa nacističkim obeležjima

Policajac dobija sedmocifrenu isplatu nakon skandala sa nacističkim obeležjima

Bivši pomoćnik šefa policije Derek Kammerzel iz Kenta u Vašingtonu pušten je iz svog odeljenja zbog postavljanja nacističkih obeležja na vrata svoje kancelarije – ali dobija i 1,52 miliona dolara, potvrdili su gradski čelnici u petak.

Iako su priznali da je bivši policajac primao „znatnu sumu“, gradski zvaničnici su branili isplatu, tvrdeći da im je to omogućilo da nastave dalje oslobađajući grad ometajućih radnika koji bi ih u suprotnom mogli uvući u pravnu kaljugu koja bi mogla mnogo koštati poreske obveznike više.

Gradski zvaničnici rekli su da je „jasno da će pomoćnik načelnika imati značajnih poteškoća da bude efikasan lider u Odeljenju“ u saopštenju objavljenom u petak. Objašnjavajući da su pokušali da otpuste Kammerzella tokom početnog disciplinskog procesa – što je na kraju dovelo do toga da ga je udario po zglobu u vidu dvonedeljne suspenzije sa „treningom“ – tvrdili su da bi ga na posao vratio jedan nezavisnog arbitra i uručio zaostale plate, s obzirom na njegov besprekorni disciplinski dosije. U Kamercelovoj 27-godišnjoj istoriji sa silom nije bilo pritužbi na prekomernu silu ili druge probleme, i to bi arbitar uzeo u obzir, ističe se u saopštenju.

Međutim, pritužbe na blagu disciplinu prema Kammercelu dovele su ga do plaćenog odsustva u decembru, a grad je pokušao da ga ubedi da podnese ostavku – čak iako je priznao da bi njegovo smenjivanje skupo koštalo poreske obveznike. Prema saveznom zakonu, pomoćniku načelnika nije moglo biti suđeno za isti prekršaj dva puta – klauzula koja se zove „dvostruka opasnost“ – što znači da bi u suštini morao da bude plaćen da ode. S obzirom na to da je početni zahtev Kammerzela da napusti odeljenje iznosio 3,11 miliona dolara, grad je smatrao da je krajnji „kompromis“ od 1,52 miliona dolara uspešna „odluka“, a članovi gradskog veća su se složili, navodi se u saopštenju.

U vezi sa hrastovim lišćem i dijamantskim oznakama koje je postavio na svoja vrata još u septembru 2020., Kammerzel je preko svog advokata kojeg je imenovao grad tvrdio da iako je znao da je oznaka nemačka, nije znao da je specifično povezana sa nacizmom, pošto ju je video na TV serija sa alternativnom istorijom ‘Čovek u visokom zamku’, zasnovana na romanu Filipa K. Dika u kojoj Nemci i Japanci pobeđuju u Drugom svetskom ratu i okupiraju SAD. Kamercel je insistirao da ne „izražava nikakva pozitivna osećanja ni prema nacističkim ni prema fašističkim vladama“.

Tvrdio je da je zalepio obeležja jer mu je kolega dao nadimak „nemački general“ zbog njegovog prezimena godinama ranije.

Međutim, interna istraga je pokazala da je on bio dobro svestan značenja obeležja, koje odražava status SS obergrupenfirera (višeg zvaničnika u elitnoj nacističkoj paravojnoj grupi), i da je čuo kako se šali o svom dedi koji je „umro u holokaustu“ – tako što se napio i ispao sa stražarske kule. Kamercel je priznao da je u jednom trenutku obrijao kosu na licu u „Hitlerovske brkove“, a istražitelji su pronašli fotografiju oficira u Lederhozenu na proslavi Oktoberfesta na kojoj se činilo da daje fašistički pozdrav – iako je insistirao da ga je fotograf samo uhvatio usred talasa .

Kamercelov sindikalni advokat je ipak tvrdio da je nuđen kao „žrtveno jagnje” gradskoj politici. Gradonačelnik Dana Ralph je predvodio optužbu pozivajući na njegovu ostavku nakon što početna kazna od dve nedelje slobodnog dana bez plate nije uspela da smiri jevrejsku zajednicu u Kentu.