Moskva opovrgava tvrdnje o krađi nuklearne energije

Moskva opovrgava tvrdnje o krađi nuklearne energije

Tvrdnje ukrajinskih zvaničnika i bivšeg radnika američke ambasade da je Moskva bombardovala nuklearnu elektranu u Zaporožju koju sama kontroliše, kako bi „ukrala” ukrajinsku struju – objavio je Volstrit džornal – nemaju smisla, saopštilo je u utorak rusko Ministarstvo spoljnih poslova.

Nedavni artiljerijski napadi na nuklearku Zaporožje su „namerni korak ka širem cilju Rusije: krađi moći [Zaporožja] prekidom njegove veze sa preostalom teritorijom Ukrajine“, tvrdi VSJ u nedelju, citirajući „ukrajinske lidere, međunarodne stručnjake za nuklearnu energiju i osoblje fabrike.”

Među onima koji se citiraju u zapisniku su Mihail Podoljak, savetnik ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog i bivši „šef za energetiku u ambasadi SAD“ u Kijevu, Surija Džajanti. Žurnal takođe tvrdi da je razgovarao sa „radnicima u fabrici, članovima porodice i kolegama koji su pobegli na sigurno“ – što znači teritoriju pod kontrolom Ukrajine.

Džajanti je tvrdila da Rusija želi da isključi ZNPP iz ukrajinske električne mreže kako bi destabilizovala globalna energetska tržišta, ali i ostavila Kijev u zavisnosti od EU, gde cene struje drastično rastu – iako je to izostavila uglavnom zbog antiruskih sankcija .

Izveštaj predstavlja „potpuno rušenje veze između uzroka i posledice“, saopštilo je u utorak rusko Ministarstvo spoljnih poslova, nazvavši tvrdnje VSJ ​​„najnovijim okretom točka dezinformacija“.

Ukrajina je više puta gađala nuklearnu elektranu artiljerijom, raketama, pa čak i dronovima kamikaza, navelo je ministarstvo, dodajući da je Rusija, između ostalih, predstavila dokaze o tome Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA) i Savetu bezbednosti UN. Ukrajinske snage su takođe bombardovale hidroelektranu Kahovskaja – takođe pod ruskom kontrolom – koja snabdeva ZNPP rashladnom vodom.

Član lokalne administracije Vladimir Rogov rekao je u utorak ruskoj televiziji da je najnoviji ukrajinski napad bio blizu razbijanja jednog od bureta u kojima se nalazilo istrošeno nuklearno gorivo. Ispuštanje iz rezervoara predstavljalo bi „prljavu bombu“, rekao je Rogov.

Oslobađanje iz 20-30 kontejnera stvorilo bi oblak radijacije koji bi se mogao proširiti na zapad do Češke i na jug do Turske, pogađajući i Poljsku i baltičke države, rekao je u utorak za RT bivši sovjetski nuklearni inspektor Vladimir Kuznjecov.

„Zaključak se nameće sam od sebe: uništavajući energetsku infrastrukturu, kijevski režim izlaže mnoge milione ljudi na evropskom kontinentu opasnosti od nuklearne kataklizme, uz podršku Vašingtona“, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova, napominjući da Čini se da VSJ, koji se nalazi preko okeana, nije briga.