Desetine hiljada posećuju Jerusalimsku Al-Aksu za molitvu prvog petka Ramazana

Desetine hiljada posećuju Jerusalimsku Al-Aksu za molitvu prvog petka Ramazana

Desetine hiljada muslimanskih vernika pohrlilo je u jerusalimsku džamiju Al-Aksa prvog petka u ramazanu na podne molitvu, koja je protekla mirno usred strogog obezbeđenja nametnutog posle meseci eskalacije tenzija i nasilja, izveštava Rojters.

„Ne mogu da vam opišem koliko sam srećan što se klanjam u džamiji Al-Aksa. Imam 50 godina i tek su nedavno ukinuli bezbednosnu zabranu koja me je sprečavala da dođem ovde“, rekao je Naser Abu Saleh, stanovnik Hebron, grad na Zapadnoj obali.

Kompleks džamije, mesto sveto i za muslimane i za Jevreje, koji ga poznaju kao Brdo hrama, ima dugu istoriju sukoba, uključujući incidente 2021. koji su pomogli da se pokrene desetodnevni rat između Izraela i vladajućeg islamističkog pokreta Hamas u Gazi.

Vernici su se ulivali u džamiju, koja se nalazi u Jerusalimskom zidinama, tokom dana nakon što je Izrael u ponedeljak objavio da će dopustiti palestinskim muškarcima starijim od 55 godina, ženama svih uzrasta i deci mlađoj od 12 godina da putuju sa okupirane Zapadne obale i uđu u Jerusalim bez vojske -izdate dozvole.

Muslimanski vakuf, čuvari koji upravljaju lokacijom u kojoj se nalazi džamija Al-Aksa, rekli su da je oko 100.000 ljudi posetilo prve molitve petkom Ramazana.

U podne molitvama vernici koji su stajali rame uz rame napunili su kompleks, u kojem se nalazi i zlatna kupola na steni gde se kaže da se prorok Muhamed uzneo na nebo.

General-major Gasan Alijan iz COGAT-a, jedinice u izraelskom ministarstvu odbrane koja koordinira civilna pitanja sa Palestincima na Zapadnoj obali i Gazi, rekao je da izraelske vlasti čine sve što mogu da spreče bilo kakve nevolje.

„Sve strane su zainteresovane da u svakom pogledu mesec Ramazan prođe mirno“, rekao je on.

U nedelju su se izraelski i palestinski zvaničnici obavezali na deeskalaciju nasilja na sastanku u egipatskom letovalištu Šarm el Šeik.

Zapadna obala je doživela porast konfrontacija poslednjih meseci, sa skoro svakodnevnim izraelskim vojnim napadima i eskalacijom nasilja jevrejskih doseljenika, usred niza napada Palestinaca.

Izraelske snage bezbednosti bile su u stanju pripravnosti, a policija je saopštila da je u petak rasporedila hiljade oficira širom Jerusalima.

Tokom Ramazana, koji je u Izraelu i na palestinskim teritorijama počeo u četvrtak i traje mesec dana, muslimani se uzdržavaju od jela i pića tokom dana.

Ovo se delimično poklapa sa judaističkom Pashom i hrišćanskim Uskrsom, što izaziva zabrinutost zbog ponavljanja nasilnih sukoba između izraelske policije i Palestinaca viđenih prethodnih godina.

Poslednjih godina, palestinske i arapske vlade su naglasile potrebu da se održi decenijama star status kvo koji zabranjuje nemuslimansko bogosluženje u kompleksu džamije Al-Aksa, nakon optužbi da Izrael dozvoljava Jevrejima da se mole na tom mestu. Izrael kaže da nije došlo do promene statusa kvo.

Izrael je zauzeo istočni Jerusalim, gde se nalazi Stari grad, u ratu 1967. i kasnije ga anektirao u potezu koji nije međunarodno priznat. Palestinci žele istočni Jerusalim kao prestonicu buduće palestinske države.