Studija otkriva da su kosti pterosaurusa stare 107 miliona godina najstarije u Australiji

Studija otkriva da su kosti pterosaurusa stare 107 miliona godina najstarije u Australiji

Tim istraživača je potvrdio da su kosti pterosaurusa stare 107 miliona godina otkrivene pre više od 30 godina najstarije te vrste ikada pronađene u Australiji, pružajući redak uvid u život ovih moćnih letećih reptila koji su živeli među dinosaurusa.

Objavljeno u časopisu Historical Biologi i završeno u saradnji sa Museums Victoria, istraživanje je analiziralo delimičnu kost karlice i malu kost krila koje je otkrio tim predvođen višim kustosom za paleontologiju kičmenjaka Muzeja Viktorija, dr Tomom Ričem i profesorom Pat Vickers- Rich u Dinosaur Coveu u Viktoriji, Australija, kasnih 1980-ih.

Tim je otkrio da kosti pripadaju dva različita pojedinca pterosaurusa. Delimična karlična kost pripadala je pterosaurusu sa rasponom krila većim od dva metra, a kost malog krila pripadala je maloletnom pterosaurusu — prvom zabeleženom u Australiji.

Vodeći istraživač i dr. Studentkinja Adel Pentland, iz Kertinove škole za Zemlju i planetarne nauke, rekla je da su pterosaurusi — koji su bili bliski rođaci dinosaurusa — bili krilati gmizavci koji su se vinuli nebom tokom mezozojske ere.

„Tokom perioda krede (pre 145–66 miliona godina), Australija je bila južnije nego danas, a država Viktorija je bila unutar polarnog kruga—prekrivena mrakom nedeljama zaredom tokom zime. Uprkos ovim sezonski teškim uslovima , jasno je da su pterosaurusi pronašli način da prežive i napreduju“, rekao je Pentland.

„Pterosaurusi su retki širom sveta, a otkriveno je samo nekoliko ostataka na lokacijama koje su bile visoke paleotitude, kao što je Viktorija, tako da nam ove kosti daju bolju predstavu o tome gde su pterosaurusi živeli i koliko su bili veliki.

„Analizom ovih kostiju, takođe smo uspeli da potvrdimo postojanje prvog australijskog maloletnog pterosaurusa, koji je živeo u viktorijanskim šumama pre oko 107 miliona godina.

Pentland je rekao da iako kosti pružaju važan uvid o pterosaurusima, malo se zna o tome da li su se razmnožavali u ovim oštrim polarnim uslovima.

„Biće samo pitanje vremena kada ćemo moći da utvrdimo da li su pterosaurusi migrirali na sever tokom oštrih zima da bi se razmnožavali ili su se prilagodili polarnim uslovima. Pronalaženje odgovora na ovo pitanje pomoći će istraživačima da bolje razumeju ove misteriozne leteće reptile, “ rekao je Pentland.

Dr Tom Rič, iz Muzeja Viktorija istraživačkog instituta, rekao je da je divno videti plodove istraživanja koje proizilazi iz teškog rada u uvali Dinosaurusa koji je završen pre više decenija.

„Ova dva fosila su rezultat napornog rada više od 100 volontera tokom jedne decenije“, rekao je dr Rič.

„Taj napor je uključivao iskopavanje više od 60 metara tunela gde su dva fosila pronađena u primorskoj litici u uvali Dinosaurusa.

Koautori istraživanja su istraživači iz Curtin’s School of Earth and Planetari Sciences, Australian Age of Dinosaurs Museum of Natural Histori, Monash Universiti i Museums Victoria Research Institute.