Otkriće nove drevne džinovske zmije u Indiji

Otkriće nove drevne džinovske zmije u Indiji

Nova drevna vrsta zmije pod nazivom Vasuki Indicus, koja je živela pre oko 47 miliona godina u državi Gudžarat u Indiji, možda je bila jedna od najvećih zmija koje su ikada živele, sugeriše novo istraživanje objavljeno u Scientific Reports. Nova vrsta, čija je procenjena dužina dostigla između 11 i 15 metara, bila je deo sada izumrle porodice zmija madtsoiidae, ali je predstavljala posebnu lozu koja potiče iz Indije.

Debajit Datta i Sunil Bajpai opisuju novi primerak pronađen iz rudnika lignita Panandhro, Kutch, država Gujarat, Indija, koji datira iz perioda srednjeg eocena, pre otprilike 47 miliona godina. Nova vrsta je nazvana Vasuki Indicus po mitskoj zmiji oko vrata hinduističkog božanstva Šive i u odnosu na zemlju njenog otkrića, Indiju. Autori opisuju 27 uglavnom dobro očuvanih pršljenova, od kojih su neki zglobni, za koje se čini da su od potpuno odrasle životinje.

Pršljenovi su dugački između 37,5 i 62,7 milimetara i široki 62,4 i 111,4 milimetara, što ukazuje na široko, cilindrično telo. Ekstrapolirajući iz ovoga, autori procenjuju da je V. Indicus mogao dostići između 10,9 i 15,2 metara dužine. Ovo je po veličini uporedivo sa najdužom poznatom zmijom koja je ikada živela, izumrlom Titanoboom, iako autori ističu nesigurnost oko ovih procena. Oni dalje spekulišu da je velika veličina V. Indicus-a učinila da se sporo kreće, grabežljivac iz zasede sličan anakondi.

Autori identifikuju V. Indicus kao pripadnika porodice madtsoiidae, koja je postojala oko 100 miliona godina od kasne krede do kasnog pleistocena i živela u širokom geografskom opsegu uključujući Afriku, Evropu i Indiju. Oni sugerišu da V. Indicus predstavlja lozu velikih madsoida koji su nastali na indijskom potkontinentu i proširili se preko južne Evrope do Afrike tokom eocena, pre otprilike 56 do 34 miliona godina.