Novi virus otkriven kod kitova i delfina širom Pacifika

Novi virus otkriven kod kitova i delfina širom Pacifika

Novi virus, potencijalno fatalan za kitove i delfine, otkrili su istraživači sa Univerziteta Havai`i Health and Stranding Lab. Pre nego što je otkriven u 10 vrsta domaćina kitova i delfina širom Pacifika, virus je pronađen samo kod jednog morskog sisara širom sveta, kod Longmanovog kljunastog kita koji se nasukao na Mauiju 2010. Nalazi su objavljeni u Frontiers in Marine Science.

Otkriće cirkovirusa kljunastih kitova (BVCV) kod kitova i delfina proširuje znanje o vrstama morskih sisara koji se mogu zaraziti bolešću. Cirkovirusi su DNK virusi koji izazivaju bolest kod ptica, svinja i pasa, au teškim slučajevima mogu postati fatalni.

„Naša studija je otkrila da su Kjuvijerovi kljunasti kitovi bili pozitivni na BVCV na Sajpanu i Američkoj Samoi, skoro 4.000 milja daleko od prvog otkrivenog slučaja“, rekla je Kristi Vest, direktorka laboratorije UH Health and Stranding Lab. „Pozitivni slučajevi pronađeni izvan Havaja bili su iznenađujući i ukazuju na to da se ovaj virus širi centralnim i zapadnim Pacifikom i da može imati globalno prisustvo kod morskih sisara.

Kitovi i delfini koje su istraživači testirali došli su iz više regiona u Pacifiku, a većina životinja koje su bile pozitivne na bolest bila su sa Havajskih ostrva.

„Bili smo iznenađeni kada smo otkrili koliko različitih vrsta i koliko životinja je ukupno zaraženo BVCV, pri čemu je 50% životinja bilo pozitivno na ovaj virus“, rekao je Codi Clifton, dr. student na Koledžu za tropsku poljoprivredu i ljudske resurse koji radi u UH Health and Stranding Lab. „Naš istraživački pristup ciljao je životinje za testiranje za koje smo znali da pokazuju znake bolesti, ali tako visoka stopa otkrivanja bila je neočekivana.“

Studija je otkrila da je cirkovirus prisutan u Pacifiku najmanje poslednje 22 godine. Istraživači su testirali životinje iz arhive uzoraka UH Health and Stranding Lab, koja uključuje uzorke životinja koji datiraju iz 1997. Među tim slučajevima, istraživači su pronašli BVCV prisutan u patuljastom kitu spermiju koji se nasukao na Oʻahu 2000. godine, pokazujući da ovaj virus ima od tada prisutan među havajskim kitovima i delfinima.

Trenutno nije poznato kakav uticaj BVCV može imati na zaražene domaćine. Početni slučaj BVCV bio je kod smrtno bolesnog kita, ali je ova životinja bila koinficirana sa drugim patogenima. Potrebno je više rada da bi se razumelo da li ovaj virus ima merljive efekte na zdravlje delfina i kitova.

„Moramo da razumemo uzroke smrtnosti i pretnje sa kojima se havajski delfini i kitovi suočavaju da bismo bolje zaštitili ove vrste“, rekao je Vest. „Mnogi havajski delfini i kitovi su stanovnici malih ostrvskih populacija gde epidemija bolesti koja izaziva teške bolesti i smrtnost može imati razorne posledice.

Morski sisari su kulturno značajni za ljude na Havajama i priznati su stražari zdravlja okeana. Razumevanje pretnji sa kojima se suočavaju zaštićene vrste kao što su delfini i kitovi je ključno za efikasno očuvanje i upravljanje.

Istraživači se u potpunosti oslanjaju na javno izveštavanje o morskim sisarima koji su u nevolji ili umrli, što je od vitalnog značaja za razumevanje uzroka smrtnosti i identifikaciju i procenu pretnji zaštićenim vrstama na Havajima i Pacifiku.