NASA tehnologija pomaže u zaštiti od lunarne prašine

NASA tehnologija pomaže u zaštiti od lunarne prašine

Pobeđivanje prašine može biti mala briga za većinu ljudi na Zemlji, ali za astronaute i svemirske letelice namenjene za Mesec ili Mars, to je značajna opasnost koja se mora ublažiti. Zato istraživači u NASA-inom svemirskom centru Kenedi na Floridi traže inovativne načine da koriste tehnologiju elektrodinamičkog štita od prašine (EDS).

Koristeći prozirne elektrode i električna polja, EDS tehnologija može električnim putem podići i ukloniti prašinu sa različitih površina za svemirske aplikacije, od termalnih radijatora, solarnih panela i sočiva kamera do svemirskih odela, čizama i vizira za kacige. Kontrola i uklanjanje statički naelektrisane prašine biće od ključnog značaja za uspeh misija na mesec u okviru inicijative agencije CLPS (Commercial Lunar Paiload Services) i kampanje Artemis.

„Za ove misije CLPS i Artemis, izloženost prašini predstavlja zabrinutost jer je površina Meseca daleko drugačija od onoga na šta smo navikli ovde“, rekao je dr Čarls Buler, vodeći naučnik u Laboratoriji za elektrostatiku i fiziku površine u Kenediju. „Prašina lunarnog regolita može ući u zaptivke i zaptivke, u otvore, pa čak i u staništa, što može predstavljati mnogo problema za svemirske letelice i astronaute.“

Za razliku od čestica prašine na Zemlji, prašina na površini Meseca je oštra i abrazivna — poput sitnih krhotina stakla — jer nije bila izložena vremenskim uticajima i elementima poput vode i kiseonika.

„Jednostavno četkanje lunarnog regolita preko površina može pogoršati problem jer je takođe veoma elektrostatički naelektrisan i visoko izolovan“, rekao je Buler.

Na osnovu koncepta električne zavese koji je razvila NASA 1967. godine, EDS tehnologija je u razvoju u Kenediju od 2004. godine.

Prvi put je stigao do niske Zemljine orbite u misiji NASA Materials International Space Station Ekperiment 11 2019. godine. EDS tehnologija je ugrađena u 12 različitih panela napravljenih od stakla, poliimida i prototipa tkanine za svemirsko odelo i poslata na Međunarodnu svemirsku stanicu na testiranje u vakuum svemira.

Pre nego što je stigao u svemir, EDS je uglavnom testiran u vakuumskim komorama koje su dale obećavajuće rezultate uklanjanja simulanata i uzoraka lunarnog regolita, prikupljenih tokom NASA-inih misija Apolo, sa površina u roku od jedne sekunde.

Nedavno, kao deo prve misije lunarnog lendera kompanije Intuitive Machines, EDS tehnologija je ugrađena u dva sočiva EagleCam-a, CubeSat sistema kamera koji su razvili studenti na Embri Riddle Aeronautical Univerzitetu u Dejtona Biču, Florida. Nakon sletanja, instrument EagleCam je uspešno raspoređen sa lendera Odisej kompanije Intuitive Machines. Timovi u Embri Riddle-u nisu mogli da pribave slike lendera kao što su se nadali, ali su bili u mogućnosti da prikupe druge skupove podataka, uključujući i EDS tehnologiju.

Kasnije ove godine, još jedna demonstracija EDS tehnologije trebalo bi da sleti na Mesec u okviru NASA-ine misije CLPS inicijative sa komercijalnim partnerom Firefli Aerospace.

„Tim je uložio ogromnu količinu rada i posvećenosti. EDS se smatra vodećom tehnologijom i najboljom koju imamo za uklanjanje prašine za svemirske aplikacije“, rekao je Buler. „Leteti kao namenski teret u misiji na Mesec je veoma uzbudljivo.

Prema Buleru, EDS tehnologija bi mogla biti prva linija odbrane za uspostavljanje proširenog ljudskog prisustva na Mesecu sa budućim misijama Artemis.

Od svojih aplikacija sa zaštitnim alatima, mašinama i svemirskim odelima, tehnologija bi potencijalno mogla čak da pomogne u poboljšanju svakodnevnih zadataka primenom na male komponente kao što su zaptivke, zaptivke i poklopci. Ovo bi moglo da uštedi astronautima muke oko putovanja na Mesec sa dodatnim sredstvima za čišćenje.

„EDS tehnologija se može koristiti izvan staništa da bi se pomoglo u čišćenju površina kao što su ograde i podovi, ali se može koristiti i unutra“, rekao je Buler. „Sve te aplikacije se procenjuju i testiraju.“