Prednost biljne hrane za lečenje i prevenciju hroničnih bolesti

Prednost biljne hrane za lečenje i prevenciju hroničnih bolesti

Rezultati studije objavljene u Advances in Nutrition koja je upoređivala preporuke za ishranu i ishranu iz desetina smernica kliničke prakse širom sveta za lečenje, lečenje i prevenciju velikih hroničnih bolesti trebalo bi da povećaju poverenje lekara u preporuku konzumacije voća, povrća, mahunarki i celih žitarica.

Metaepidemiološka studija Američkog koledža za medicinu životnog stila (ACLM) pregledala je 78 smernica kliničke prakse objavljene između 2010. i 2021. u Severnoj Americi, Evropi i Aziji i pronašla blisko usklađenost u njihovim preporukama za podsticanje dnevnog unosa biljne hrane, uz ograničavanje konzumiranje alkohola, soli ili natrijuma.

U radu se navodi da su nalazi važni jer su pacijenti prijavili konfuziju uzrokovanu kontradiktornim porukama o ishrani, delom zbog modnih dijeta i pseudo-stručnih saveta na internetu. Međutim, lekari, čiju ekspertizu često traže pacijenti, često dobijaju nedovoljno obrazovanje o ishrani na medicinskom fakultetu da bi se osećali samouvereno da bi pacijentima davali smernice o ishrani za lečenje hroničnih bolesti.

„Kliničari zavise od smernica kliničke prakse razvijenih iz najnovijih i najrigoroznijih medicinskih istraživanja kako bi im pomogli da usmere svoje dijagnoze, lečenje i lečenje uobičajenih hroničnih bolesti“, rekla je Beth Frates, MD, FACLM, DipABLM, predsednik ACLM-a i klinički docent na Harvard Medical Škola.

„Rezultati ovog sveobuhvatnog pregleda smernica kliničke prakse zasnovanih na dokazima su važni jer mogu imati koristi i kliničarima i njihovim pacijentima smanjenjem varijabilnosti u smernicama za ishranu i ishranu koje često sprečavaju kliničare da pruže optimalnu negu.“

Smernice za kliničku praksu koje su pregledane za studiju razvile su vlade, glavna medicinska profesionalna društva i velika udruženja zainteresovanih strana u zdravstvu kako bi poboljšali zdravlje odraslih sa hroničnim bolestima, kao što su dijabetes tipa 2, rak, kardiovaskularne bolesti, bolesti organa za varenje, stanja povezana sa težinom i hronična opstruktivna bolest pluća . Obrasci ishrane, grupe hrane i komponente hrane bili su od primarnog interesa u studiji, dok su preporuke za makronutrijente i mikronutrijente bile sekundarno.

Za grupe hrane, skoro tri četvrtine smernica kliničke prakse preporučuje uključivanje ili povećanje unosa povrća, što je bio najveći procenat od bilo koje grupe hrane. Nema preporuka za isključivanje ili smanjenje povrća. Nakon povrća, voće sa 69%, integralne žitarice sa 58% i mahunarke sa 47% bile su najčešće preporučene grupe namirnica. Grupe namirnica koje se najčešće preporučuju da se ograniče ili smanje među preporukama su crveno meso sa 32%, zatim prerađeno meso sa 27% i rafinisana žitarica sa 19%.

Među komponentama hrane, 62% smernica preporučuje isključivanje, smanjenje ili ograničavanje alkohola, a 56% preporučuje isto za so ili natrijum. Najpreporučljivije komponente hrane su biljna ulja sa 35% i proteini soje sa 18%.

„Ovi nalazi pokazuju da globalne smernice za ishranu i ishranu podržavaju i usklađene su sa preporukom ACLM-a da se, za lečenje, preokret i prevenciju hroničnih bolesti povezanih sa životnim stilom, optimalni plan ishrane pretežno zasniva na raznovrsnom minimalno prerađenom povrću, voću, integralne žitarice, mahunarke, orašasti plodovi i semenke“, rekla je dr Mikaela Karlsen, MSPH, viši direktor istraživanja ACLM-a i viši autor studije.

Izveštaj o globalnom teretu bolesti potvrdio je da je nezdrava ishrana odgovorna za više smrtnih slučajeva na globalnom nivou nego bilo koji drugi faktor rizika, uključujući pušenje duvana. Prema saznanjima autora, ovo je bila prva studija koja je uporedila preporuke za ishranu u aktuelnim smernicama kliničke prakse za više glavnih hroničnih bolesti.

„Sve veća učestalost prekomerne težine i gojaznosti i povezana hronična stanja predstavljaju ozbiljnu pretnju po javno zdravlje koja se mora hitno rešiti“, rekla je Kelli C. Cara, MS, doktorant na Fridman školi za nauku i politiku ishrane Univerziteta Tufts, prvu studiju. autor.

„Pacijenti traže od zdravstvenih radnika uputstva za ishranu, tako da je od ključne važnosti da lekari budu potpuno informisani i samopouzdani kada daju preporuke pacijentima kako bi pružili najbolje rezultate. Nadamo se da će rezultati ove studije pomoći lekarima u razvoju temelja znanje potrebno za postizanje tih rezultata“.