Kipar se bori protiv komaraca koji prenose bolesti tako što ih razmnožava sa ozračenim, sterilizovanim komarcima

Kipar se bori protiv komaraca koji prenose bolesti tako što ih razmnožava sa ozračenim, sterilizovanim komarcima

Kipar se bori sa prilivom komaraca koji prenose bolesti unoseći stotine hiljada insekata nakon što su sterilisani radijacijom.

Bitka je prvenstveno usmerena na iskorenjivanje vrste komaraca Aedes aegipti koji je pronađen u velikom broju u priobalnom gradu Larnake ove ostrvske države.

Šef kiparske Službe za zaštitu životne sredine Herodotos Herodotou rekao je za Asošijeted pres u sredu da je Aedes aegipti posebno ciljana da spreči njihovu potencijalnu migraciju u kontinentalnu Evropu.

Napor je takođe usmeren na komarca Aedes albopictus na ostrvu, koji je češći u Evropi.

Obe sorte mogu preneti na ljude opasne bolesti kao što su denga, zika i žuta groznica, kao i virus Zapadnog Nila.

Herodotou je rekao da njegova služba sakuplja i šalje obe vrste komaraca – i jaja i uzgajane insekte – u laboratorije u Italiji i Austriji gde se uzgajaju i razdvajaju na mužjake i ženke.

Muški komarci se zatim sterilišu tako što su izloženi jonizujućem zračenju u sedištu Međunarodne agencije za atomsku energiju u Beču.

Oko 100.000 komaraca se zatim vraća na ostrvo svake nedelje kako bi mogli da budu pušteni na određenim lokacijama iu određeno vreme za razmnožavanje nakon što budu hranjeni. Parenje neće proizvesti potomstvo i kao rezultat toga, populacija komaraca se smanjuje.

Program, koji je isproban i u drugim evropskim zemljama, uključujući Italiju i Grčku, nastaviće se do kraja godine, kaže Herodotou. Troškove programa prvenstveno snosi Međunarodna agencija za atomsku energiju.

Prednosti programa su u tome što vlasti neće morati da pribegavaju potencijalno štetnim insekticidima da bi iskorenili štetočine.