Istraživači otkrivaju mikrobne tajne suvog oka

Istraživači otkrivaju mikrobne tajne suvog oka

Istraživači su koristili naprednu tehnologiju sekvenciranja kako bi utvrdili kako se mešavina mikroba prisutnih kod pacijenata sa zdravim očima razlikuje od mešavine koja se nalazi kod pacijenata sa suvim okom. Novi rad bi mogao da dovede do poboljšanih tretmana za različite probleme sa očima i za bolesti koje utiču na druge delove tela.

Mikrobne zajednice ui na našem telu – koje se zajednički nazivaju ljudska mikrobiota – igraju suštinsku ulogu u održavanju zdravlja. Iako su se mnoge studije fokusirale na mikrobne zajednice u našim crevima, razumevanje mikrobiote prisutne na drugim mestima tela je kritično za unapređenje našeg znanja o ljudskom zdravlju i razvoj ciljanih intervencija za prevenciju i lečenje bolesti.

„Kada pravilno razumemo mikrobiotu oka, to će poboljšati dijagnozu bolesti u ranoj fazi“, rekla je vođa istraživačkog tima Aleksandra Van Klej, profesor na Državnom univerzitetu Stephen F. Austin u Nacogdoches, Teksas. „Ovo znanje takođe može poslužiti kao katalizator za razvoj inovativnih terapija koje imaju za cilj prevenciju i lečenje očnih bolesti, kao i onih koje utiču na centralno mesto mikrobioma: creva.“

Pallavi Sharma, diplomirani student u Van Kleijevoj laboratoriji, predstaviće istraživanje na Discover BMB, godišnjem sastanku Američkog društva za biohemiju i molekularnu biologiju, održanom od 23. do 26. marta u San Antoniju.

„Istraživanje ljudskog mikrobioma sugeriše snažnu vezu između mikrobioma creva i mozga i očiju“, rekao je Šarma. „Svaka promena u mikrobiomu creva utiče na druge organe i može dovesti do bolesti. Stoga pokušavamo da identifikujemo obrasce neravnoteže između vrsta mikroba prisutnih u mikrobiomu oka osobe za ljude sa različitim zdravstvenim problemima.“

Za studiju, istraživači su sakupili uzorke oka od 30 dobrovoljaca koristeći bris, a zatim izvršili sekvenciranje 16S rRNA i bioinformatičku analizu kako bi odredili distribuciju mikrobioma za pacijente sa zdravim očima i one sa suvim očima.

Analiza je pokazala da su bakterije Streptococcus i Pedobacter bile najzastupljeniji mikrobi u zdravim očima, dok je više vrsta Acinetobacter bilo prisutno u mikrobiomima oka ljudi sa suvim okom.

„Mislimo da su metaboliti koje proizvode ove bakterije odgovorni za stanje suvog oka“, rekao je Šarma. „Mi vršimo dalja istraživanja kako bismo razumeli metaboličke puteve povezane sa Acinetobacterom da bismo bolje razumeli bolest.

Zatim, istraživači bi želeli da istraže mikrobiom creva pacijenata sa suvim okom kako bi bolje razumeli kako se to odnosi na razlike u mikrobama oka koje su primetili.