Broj mrtvih u napadu na džamiju u Pakistanu porastao na 74

Broj mrtvih u napadu na džamiju u Pakistanu porastao na 74

PEŠAVAR – Broj poginulih u bombaškom napadu samoubice u džamiji na severozapadu Pakistana u utorak skočio je na 74 nakon što su spasioci iz ruševina izvukli još 15 tela, saopštili su policijski i spasilački zvaničnici.

Bilal Faizi, glavni spasilac, rekao je da i dalje uklanjaju ruševine nakon što se krov džamije porušio nakon napada, piše AP.

On je rekao da je u bombardovanju u severozapadnom gradu Pešavaru takođe ranjeno više od 150 ljudi. Nije bilo jasno kako je bombaš uspeo da se uvuče u ograđeni kompleks u zoni visoke bezbednosti sa drugim vladinim zgradama.

Takođe, u utorak su ožalošćeni sahranjivali žrtve bombardovanja na različitim grobljima u Pešavaru i drugde.

Sarbakaf Mohmand, komandant pakistanskih talibana, takođe poznat kao Tehreek-e-Taliban Pakistan ili TTP, preuzeo je odgovornost za napad u objavi na Tviteru.

Ali nekoliko sati kasnije, portparol TTP-a Mohammad Khurasani udaljio je grupu od bombardovanja, rekavši da nije njena politika da gađa džamije, bogoslovije i verska mesta, dodajući da bi oni koji učestvuju u takvim aktima mogli da se suoče sa kaznenim merama prema politici TTP-a. Njegova izjava ne govori o tome zašto je komandant TTP preuzeo odgovornost za bombardovanje.

„Prave razmere ljudske tragedije su nezamislive. Ovo je ništa manje od napada na Pakistan“, napisao je na Tviteru premijer Šahbaz Šarif, koji je posetio ranjene u Pešavaru i obećao „strogu akciju“ protiv onih koji stoje iza bombardovanja. On je izrazio saučešće porodicama žrtava, rekavši da se njihov bol „ne može opisati rečima“.

Pakistan, koji je većinom sunitski musliman, doživio je porast napada militanata od novembra, kada su pakistanski talibani prekinuli primirje sa vladinim snagama.

Ranije ovog meseca, pakistanski talibani su tvrdili da je jedan od njihovih pripadnika pucao i ubio dvojicu obaveštajnih službenika, uključujući direktora antiterorističkog krila američke špijunske agencije Inter-Services Intelligence. Bezbednosni zvaničnici saopštili su u ponedeljak da je napadač pronađen i ubijen u pucnjavi na severozapadu u blizini granice sa Avganistanom.

TTP je odvojen od avganistanskih talibana, ali je blizak saveznik. TTP je vodio pobunu u Pakistanu u proteklih 15 godina, tražeći strožiju primenu islamskih zakona, oslobađanje svojih članova u vladinom pritvoru i smanjenje pakistanskog vojnog prisustva u oblastima provincije Hajber Pahtunhva koje je dugo koristila kao svoju bazu .

Napad u ponedeljak na sunitsku džamiju u policijskom objektu bio je jedan od najsmrtonosnijih napada na snage bezbednosti poslednjih godina.

Više od 300 vjernika molilo se u džamiji, dok se više približavalo, kada je bombaš skinuo svoj prsluk sa eksplozivom. Mnogi su povređeni kada se krov srušio, prema rečima Zafara Kana, policajca, a spasioci su morali da uklone hrpe krhotina da bi došli do vernika koji su još uvek zarobljeni pod ruševinama.

Mena Gul, koja je bila u džamiji kada je eksplodirala bomba, rekla je da ne zna kako je preživeo nepovređen. 38-godišnji policajac rekao je da je nakon eksplozije čuo plač i vrisak.

Pešavar je glavni grad provincije Hajber Pahtunhva, gde su pakistanski talibani snažno prisutni, a grad je bio poprište čestih napada militanata.

Avganistanski talibani preuzeli su vlast u susednom Avganistanu u avgustu 2021, pošto su se američke i NATO trupe povukle iz zemlje posle 20 godina rata.

Primirje pakistanske vlade sa TTP-om je okončano jer se zemlja još uvek borila sa poplavama bez presedana u kojima je poginulo 1.739 ljudi, uništeno je više od 2 miliona domova, a u jednom trenutku je potopljena čak trećina zemlje.022.

Ministarstvo spoljnih poslova Avganistana je u saopštenju navelo da je „sa žaljenjem saznanje da su mnogi ljudi izgubili živote, a mnogi drugi povređeni u eksploziji u džamiji u Pešavaru“ i osudilo napade na vernike kao suprotne učenju islama.

Osude su stigle i iz saudijske ambasade u Islamabadu, kao i iz američke ambasade, dodajući da „Sjedinjene Države stoje uz Pakistan u osudi svih oblika terorizma“.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš nazvao je bombardovanje „posebno odvratnim“ zbog gađanja bogomolje, rekao je portparol UN Stefan Dužarik.

Pakistan u nedostatku novca suočava se sa teškom ekonomskom krizom i traži ključnu ratu od 1,1 milijardu dolara od Međunarodnog monetarnog fonda – deo njegovog paketa pomoći od 6 milijardi dolara – kako bi izbegao neizvršenje obaveza. Razgovori sa MMF-om o oživljavanju paketa pomoći zaustavljeni su proteklih meseci.

Bivši pakistanski premijer Imran Kan nazvao je bombaški napad „terorističkim samoubilačkim napadom“. Na Tviteru je napisao: „Moje molitve i saučešće idu porodicama žrtava. Imperativ je da poboljšamo naše prikupljanje obaveštajnih podataka i da pravilno opremimo naše policijske snage za borbu protiv rastuće pretnje terorizma.”

Šarifova vlada došla je na vlast u aprilu nakon što je Kan svrgnut u parlamentu izglasavanjem nepoverenja. Kan je od tada vodio kampanju za prevremene izbore, tvrdeći da je njegovo smenjivanje bilo nezakonito i deo zavere koju podržavaju Sjedinjene Države. Vašington i Šarif odbacuju Khanove tvrdnje.