Potencijalni nedostatak u ventilaciji operacione sale može povećati rizik od infekcije COVID-19

Potencijalni nedostatak u ventilaciji operacione sale može povećati rizik od infekcije COVID-19

Inženjeri NIU Abu Dabija (NIUAD) koji proučavaju ventilacione sisteme u hirurškim operacionim salama otkrili su da tradicionalni ventilacioni sistemi mogu nenamerno olakšati cirkulaciju aerosolizovanih čestica koje nose patogene. Kao rezultat, ovo stavlja hirurške timove u veći rizik od infekcije COVID-19 i drugim bolestima koje se prenose vazduhom.

Istraživanje se pojavljuje u Life Journal-u.

Koristeći osnovne inženjerske alate, uključujući računarsko modeliranje i eksperimentalne procedure u operacionim salama, istraživači su identifikovali nedostatke u tradicionalnim ventilacionim sistemima i predložili fleksibilan, novi okvir ventilacije. Njihovi nalazi podižu svest o ograničenjima trenutnih ventilacionih sistema u hirurškim salama i učinili bi različite hirurške procedure bezbednijim za pacijente i kliničko osoblje.

Prenos klica u vazduhu sa pacijenata na hirurške timove predstavlja veliku zabrinutost, pojačanu tokom pandemije COVID-19, kada su milioni elektivnih operacija širom sveta otkazani ili odloženi zbog bezbednosnih razloga.

Sistemi za ventilaciju su prvenstveno dizajnirani da zaštite pacijente od kontaminacije iz vazduha i infekcije hirurškog mesta tako što potiskuju vazduh iz oblasti oko operacionog stola. Međutim, ova konfiguracija cirkuliše čestice u vazduhu koje oslobađa pacijent – posebno one proizvedene upotrebom hirurških alata sa pogonom – unutar sobe, izlažući hirurški tim patogenima i potencijalnoj infekciji.

Studija pod nazivom „Strategija zasnovana na ventilaciji za upravljanje intraoperativnom aerosolnom virusnom transmisijom u eri SARS-CoV-2“ počela je tokom pandemije kako bi se utvrdila efikasnost ventilacionih sistema u operacionim salama u kojima se nalazio pacijent pozitivan na COVID-19. tretirani.

Radeći zajedno sa hirurzima sa Klivlend klinike u Abu Dabiju, istraživački tim NIUAD-a, predvođen Mohamedom Kasaimehom, direktorom Univerzitetske laboratorije za naprednu mikrofluidiku i mikrouređaje (AMMLab), koristio je eksperimentalne i računarske inženjerske alate za proučavanje protoka vazduha u aktivnim operacionim salama.

Istraživači su otkrili da tradicionalni sistemi za ventilaciju operacione sale imaju tendenciju da šire klice okolo, posebno prema perimetru operacione sale. Ovo stavlja pomoćno hirurško osoblje u veći rizik, što je u suprotnosti sa uobičajenom praksom pomeranja od pacijenta ka zidovima operacione sale.

Kombinacijom numeričkog modeliranja i osnovne eksperimentalne validacije, istraživači su, zajedno sa hirurzima, identifikovali ključne parametre koji utiču na obrasce protoka vazduha i cirkulaciju čestica u različitim konfiguracijama operacionih sala. Oni predstavljaju novi, jednostavan dizajn za O.R. ventilacioni sistemi koji se mogu prilagoditi različitim situacijama tokom operacija, na primer kada postoji „hirurški dim“ tokom operacije.

„Naše istraživanje ima značajne implikacije i svest o bezbednosnim protokolima zdravstvene zaštite, obećavajući da će revolucionisati praksu operacionih sala i smanjiti rizik od prenosa vazdušnim putem u okruženjima visokog rizika“, rekao je Kasaimeh. „Poboljšanjem protoka vazduha, predstavljamo jednostavna rešenja za bezbednije operacije i bolje ishode, opremajući naš sistem zdravstvene zaštite da se efikasnije nosi sa budućim epidemijama.“