Meta pojačava kontrolu informacija uoči američkih izbora

Meta pojačava kontrolu informacija uoči američkih izbora

Behemot društvenih medija Meta pojačava svoju taktiku kontrole informacija dok se SAD kreću na srednje izbore 2022., pooštravajući pravila o dezinformacijama i reklamiranju glasanja. Promene su objavljene u blog postu u utorak.

Kompanija će zabraniti nove oglase o političkim, društvenim i izbornim temama tokom poslednje nedelje pred izbore, obezbeđujući da „oktobarska iznenađenja“ – činjenična ili drugačija – neće poremetiti informacioni ekosistem. Uređivanje postojećih oglasa takođe će biti zabranjeno, a oglasi koji ohrabruju ljude da ne glasaju ili dovode u pitanje legitimnost rezultata neće biti dozvoljeni.

Kako bi dodatno osigurao svetost glasanja, Meta kaže da ulaže u „proaktivno otkrivanje pretnji“ sa ciljem da se suprotstavi „koordinisanom uznemiravanju i pretnjama nasiljem protiv izbornih zvaničnika i birača“. Kompanija takođe održava redovne sastanke sa Nacionalnim udruženjem državnih sekretara i Nacionalnim udruženjem direktora za državne izbore, državnim i lokalnim izbornim zvaničnicima i saveznom Agencijom za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost.

Meta postavlja provere činjenica na više jezika za poluseme i proširuje uslugu na VhatsApp, hvaleći se pet novih partnera na španskom, uključujući Univision i Telemundo. Ovo je deo povećanja od 5 miliona dolara za „proveru činjenica i inicijative za medijsku pismenost“ uoči glasanja u novembru.

Platforma je obećala da će primeniti manje „oznaka koje povezuju ljude sa pouzdanim informacijama“ tokom sezone 2022, priznajući da su im povratne informacije korisnika dale do znanja da su takve oznake „preterano korišćene“ u 2020.

Hvaleći se da je samo u prvom kvartalu 2022. godine zabranila više od 270 „organizacija belih supremacista“ i izbrisala preko 2,5 miliona stavki sadržaja vezanih za „organizovanu mržnju“, platforma je otkrila da je 97% dotičnog sadržaja uklonjeno njenim algoritmima bez svako ko je prijavio – postavljajući pitanje koliko je to bilo mrsko s obzirom na odsustvo uvređene strane.

Međutim, neki postavljaju pitanje da li je Facebook opremljen da se nosi sa stvarnim dezinformacijama tokom izbora. Nevladina organizacija za klimatsku pravdu Global Vitness kaže da je poslala 10 lažnih oglasa manje od dva meseca pre predsedničkih izbora u Brazilu u kojima je poručila korisnicima da glasaju pogrešnog dana, koristeći metode koje se ne koriste, i dovodeći u pitanje validnost rezultata pre nego što se glasanje – samo da Meta prihvati svakog pojedinačno. Grupa je sprovela slične testove uoči izbora u Keniji i prijavila da filteri sajta „ozbiljno nedostaju“ i tamo.

Meta nije jedina kompanija za društvene medije koja se vratila politici „izbornog integriteta“ 2020. Tviter je prošle nedelje najavio da će ponovo aktivirati svoja sopstvena pravila za odbranu demokratije, obećavajući da će etiketirati i sprečiti dezinformaciju, promovisati „ugledne“ novinske kuće i narative „pre kreveta“ koji bi mogli nazvati integritet izbornih rezultata u pitanje, bez obzira na njihovu istinitost. Platforma je pomerila fokus sa „dezinformacija“ u vezi sa izborima na sadržaj vezan za Covid-19 nakon izbora, ali je nastavila da eksperimentiše sa preusmeravanjem korisnika ka „odobrenim“ izvorima informacija.