Zašto su SAD zaustavile isporuku bombi od 2.000 funti Izraelu uoči mogućeg napada na Rafah

Zašto su SAD zaustavile isporuku bombi od 2.000 funti Izraelu uoči mogućeg napada na Rafah

Dok gađa Hamasove podzemne tunele u Gazi, Izrael se oslanjao na moćne bombe od 2.000 funti koje su obezbedile Sjedinjene Države. Ali sada su te isporuke na čekanju.

SAD pauziraju isporuku od 1.800 bombi, kao i 1.700 bombi od 500 funti, saopštili su američki zvaničnici. Odluka je doneta u trenutku kada Izrael planira napad na grad Rafah na jugu Gaze u pokušaju da iskoreni poslednje elemente Hamasa.

S obzirom da se u Rafi sklonilo više od milion izbeglica, američki zvaničnici su zabrinuti da bi bombe mogle da nanesu ogromne žrtve. Grupe za ljudska prava dugo su govorile da je izraelska upotreba moćnih bombi izazvala neselektivna ubistva civila.

Sekretar odbrane Lojd Ostin rekao je u sredu na panelu Senata da je potrebno manje, preciznije oružje za gusto naseljeno područje kao što je Rafa.

Ipak, on je jasno stavio do znanja da odluka nije konačna.

„Nastavićemo da činimo ono što je neophodno kako bismo osigurali da Izrael ima sredstva da se odbrani“, rekao je Ostin. „Ali uz to, trenutno razmatramo neke kratkoročne pošiljke bezbednosne pomoći u kontekstu dešavanja u Rafi.

Pogled na bombu od 2.000 funti i zašto postoji toliko zabrinutosti oko njene upotrebe u Rafi.

Dok su SAD bacile bombe od 2.000 funti iz svojih aviona od Drugog svetskog rata, trenutne verzije datiraju još iz rata u Vijetnamu. To je municija bačena u vazduh, ona koja može da nosi veći nosivost jer nema motor. To je jedna od većih municija u američkom inventaru, rekao je Rajan Brobst, viši istraživački analitičar u Centru za vojnu i političku moć Fondacije za odbranu demokratije.

Bomba od 2.000 funti ima više varijanti – neke su dizajnirane da prodru u duboke, podzemne ciljeve, dok druge detoniraju iznad zemlje i uzrokuju široku štetu. U zavisnosti od varijante i od toga da li je municija bačena na otvorenom ili u urbanom području, radijus njenog eksplozije može biti i do četvrt milje ili mnogo skučeniji prostor.

Bombe su „glupe“ ili nevođene bombe, ali se mogu pretvoriti u preciznije oružje uz dodatak Joint Direct Attack Munition kompleta, ili JDAM kompleta koji dodaju repno peraje i navigaciju.

Taj dodatni komplet omogućava trupama da usmere municiju do cilja, umesto da je jednostavno ispuste iz borbenog aviona na zemlju. Kompleti čine oružje preciznijim, ali u gusto naseljenom urbanom okruženju, JDAM komplet neće napraviti veliku razliku — precizan pogodak će i dalje imati domet da ubije nenamerne posmatrače.

Američki borbeni avioni, bombarderi i dronovi mogu da ispaljuju JDAM-ove, a SAD su počele da isporučuju municiju Ukrajini 2022. godine, malo modifikovanu verziju koja bi mogla da se lansira iz ukrajinskih aviona. Posle Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra, SAD su Izraelu obezbedile municiju od 2.000 funti kao pomoć u njegovoj odbrani.

I za razliku od drugih vrsta municije u američkom inventaru, vojska ima dovoljno zaliha, tako da njihovo obezbeđivanje ne uključuje istu vrstu pritiska u zalihama koje SAD imaju sa drugom ograničenijom municijom kao što su 155 mm artiljerijski meci.

Izraelska vojska je malo rekla o tome koje vrste bombi i artiljerije koristi u Gazi. Ali na osnovu fragmenata eksplozije pronađenih na licu mesta i analiza snimaka napada, stručnjaci su uvereni da je velika većina bombi bačenih na opkoljenu enklavu proizvedena u SAD. Kažu da su bombe od 2.000 funti ubile stotine u gusto naseljenim područjima.

Brobst je rekao da su bombe od 2.000 funti i dalje potrebne za pomoć Izraelu u udaru na Hamasovu mrežu tunela u Rafi.

Ves Brajant, stručnjak za oružje i penzionisani glavni narednik američkog ratnog vazduhoplovstva koji je služio u nezavisnoj radnoj grupi Ministarstva za državu i odbranu za izraelsku upotrebu oružja u Gazi, rekao je da će pauza biti „veliki udarac“ za izraelski arsenal.

Bombe od 2.000 i 500 funti su neke od glavne municije koju Izrael koristi u svojoj sedmomesečnoj ratnoj kampanji, rekao je Brajant.

„Oni su goreli kroz njih“, rekao je Brajant. On je rekao da tu municiju proizvode veliki američki proizvođači oružja kao što su Raitheon, Northrop, Lockheed Martin, General Dinamics i General Atomics.

U izveštaju koji je prošlog meseca sastavila nezavisna radna grupa za Ministarstvo odbrane i državu, navodi se da su američki izvori obavestili jednog od njenih članova da je 300.000 municije bačeno ili ispaljeno u Gazi tokom prvih šest meseci rata.

Poziva se na „verodostojne” medijske istrage da je samo u prvom mesecu izraelske kampanje u Gazi bilo najmanje 500 kratera što je u skladu sa upotrebom bombi od 2.000 funti.

Potencijalna upotreba bombi od 2.000 funti u Rafi, gde se sklonilo više od milion ljudi jer nemaju gde da odu, izazvala je značajnu zabrinutost administracije.

Na saslušanju, Ostin je pitao da li je bomba od 2.000 funti pravo sredstvo za operaciju Rafa.

„Radi se o tome da imate prave vrste oružja za zadatak koji je pri ruci. I bomba malog prečnika, koja je precizno oružje, veoma je korisna u gustom, izgrađenom okruženju“, rekao je Ostin, „ali možda ne toliko bomba od 2.000 funti koja bi mogla da stvori veliku kolateralnu štetu. Rekao je da SAD žele da vide Izrael da radi „preciznije“ operacije.

Izrael je oštro reagovao na odluku SAD. Njen ambasador u UN Gilad Erdan nazvao je pauzu „veoma razočaravajućom odlukom, čak i frustrirajućom“, u intervjuu za izraelske TV vesti na Kanalu 12. On je sugerisao da je taj potez proizašao iz političkog pritiska Kongresa na Bajdena, protesta u kampusu i predstojećih izbora.