Singapur produžio boravak bivšeg predsednika Šri Lanke Rajapakse

Singapur produžio boravak bivšeg predsednika Šri Lanke Rajapakse

Singapur je dozvolio bivšem predsedniku Šri Lanke Gotabaji Radžapaksi da ostane u ostrvskoj republici dodatnih 14 dana, rekla su Rojtersu u sredu dva izvora upoznata sa tim.

Propusnica za kratkoročnu posetu izdata kada je Rajapaksa stigao u privatnu posetu pre dve nedelje je produžena, izjavila su za Rojters dva odvojena izvora u Kolombu i Singapuru, koji su upoznati sa tim.

Rajapaksa sada može da ostane u Singapuru do 11. avgusta.

Uprava za imigraciju i kontrolne punktove u Singapuru nije odgovorila na zahtev za potvrdu o produženju boravka.

Rajapaksa je sleteo u Singapur 14. jula, dan nakon što je pobegao iz svoje krizom zahvaćene zemlje preko Maldiva i nakon narodne pobune koja ga je primorala da podnese ostavku na mesto predsednika.

Vlada Singapura je tada rekla da mu nije odobren azil i da je u zemlji u privatnoj poseti.

„Verujem da bi on na kraju mogao razmisliti o povratku u Šri Lanku, ali ne postoji definitivan politički ili drugi stav o tome“, rekao je portparol vlade Šri Lanke Bandula Gunvardena u utorak.

Ako bi se Rajapaksa vratio u zemlju, bivši lider ne bi bio zaštićen zakonom ako bi protiv njega bila podignuta optužnica, rekli su pravni stručnjaci.

„Njegov imunitet je važio samo za vreme dok je bio na funkciji predsednika. Može biti krivično gonjen za kriminalno ponašanje, uključujući mito i korupciju“, rekao je advokat Luvi Niranjan Ganešanatan.

Šestostruki premijer Ranil Vikremesinge preuzeo je funkciju predsednika nakon pobede na parlamentarnim izborima nakon što je Rajapaksa pobegao iz zemlje i podneo ostavku.

Zemlja od 22 miliona ljudi osakaćena je ekonomskom krizom, sa nestašicom goriva, hrane i drugih potrepština jer su devizne rezerve potrebne za osnovni uvoz pale na rekordno niske nivoe.

Šri Lanka možda nije poslednja zemlja u kojoj je vlada pala zbog ekonomskih problema, rekao je šef glavne američke organizacije za humanitarnu pomoć u sredu u indijskoj prestonici Nju Delhiju, kritikujući Kinu zbog finansiranja neprozirnih kredita za ostrvsku zemlju i finansiranje infrastrukture koja nije bila neophodna.

„Pozivi da se obezbedi značajnije olakšice do sada su ostali bez odgovora. A najveće pitanje od svega je da li će Peking restrukturirati dug u istoj meri kao i drugi bilateralni kreditori“, Samanata Pauer, šefica Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) , rekao je u govoru.

Kina je treći najveći kreditor Šri Lanke, iza međunarodnih finansijskih tržišta i Azijske razvojne banke (ADB). Japan je takođe veliki zajmodavac Šri Lanke.

Tokom poslednjih deceniju i po Kina je Šri Lanki pozajmila preko 5 milijardi dolara za projekte uključujući autoputeve, luku, aerodrom i elektranu na ugalj. Ali kritičari navode da su sredstva korišćena za projekte belog slona sa niskim prinosom, što je Kina negirala.

Šri Lanka je u pregovorima sa Kinom za pomoć do 4 milijarde dolara za pomoć u prevazilaženju trenutne finansijske krize.

Novi predsednik Vikremesinge izneo je planove da održi donatorsku konferenciju koja će uključivati Indiju, Kinu i Japan nakon što ta zemlja obezbedi liniju za spasavanje od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). On je 18. jula rekao da su pregovori sa MMF-om pri kraju.