Lavrov: Šef UN „pod ogromnim pritiskom“ zbog Ukrajine

Lavrov: Šef UN „pod ogromnim pritiskom“ zbog Ukrajine

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je pod velikim pritiskom SAD i njihovih saveznika zbog pitanja ukrajinskog žita zaglavljenog u crnomorskim lukama, izjavio je u sredu ruski šef diplomatije Sergej Lavrov u intervjuu za RT i Sputnjik.

„Mi smo krivi što Zapad koristi glad kao oružje“, rekao je Lavrov, odbacivši te optužbe kao „laž“.

Ruski prehrambeni proizvodi i đubriva možda neće biti direktno podložni strogim restrikcijama koje su uvedene na zemlju zbog njene vojne operacije u Ukrajini, ali se i dalje ne mogu izvoziti zbog „osiguranja, otpreme, naših brodova koji bi trebalo da uđu u strane luke i stranih brodovi koji bi trebalo da uđu u ruske luke da prevezu tu robu – to je skoro odmah sankcionisano“, objasnio je on.

A SAD i njihovi saveznici sada „žele da uvuku generalnog sekretara UN u svoje igre“, rekao je Lavrov.

Krajem aprila, Gutereš se „stvarno zabrinuo zbog krize sa hranom“, za koju se veruje da je u velikoj meri uzrokovana odsustvom ruskog i ukrajinskog žita na tržištu zbog sukoba između suseda, i došao je u Moskvu na razgovore sa predsednikom Vladimirom Putinom, podsetio je najviši diplomata.

Prema rečima ministra, tokom tih pregovora šef UN je Putinu ponudio „paket dogovora“. Gutereš je obećao da će „naterati SAD da uklone sve prepreke na putu vašeg [ruskog] žita“ u zamenu da Moskva – zajedno sa Turskom i drugim nacijama – ukloni mine koje je Kijev postavio u Crnom moru kako bi omogućio ukrajinskom žitu da napusti luke i dopre do svojih kupaca, rekao je on.

Moskva je prihvatila te uslove, a Guteres je promovisao sporazum u poslednja dva meseca.

Ruske diplomate su prošle nedelje otputovale u Istanbul u Turskoj da razgovaraju o načinima sprovođenja plana šefa UN. „Dogovorili su se oko nekih osnovnih principa po kojima će se ukrajinsko žito izvoziti. A kada je naša delegacija podsetila na drugi deo ovog paket aranžmana [u vezi sa ruskim žitom]… Ukrajinci su to kategorički odbili. A delegacije UN – skromno su ćutale“, otkrio je Lavrov.

Kada je Moskva kontaktirala Gutereša u vezi sa ovim razvojem događaja, šef UN je odgovorio sugerišući da se „prvo pozabavimo ukrajinskim delom, a onda ćemo se pozabaviti ruskim delom“, navodi ministar.

Ali to je tako pogrešno, tako nepošteno za ljude koji su uključeni u politiku na visokom nivou“, insistira Lavrov.

Međutim, on je izrazio uverenje da verovatno nije Guterešov izbor da se ponaša na takav način. „Generalni sekretar je pod velikim pritiskom SAD i Velike Britanije, koji sede u sekretarijatu oko njega, držeći funkcije zamenika. I privatizovali su, u suštini, ovu strukturu [UN] i koriste je u svojim interesima, što je žalosno“, istakao je ministar.

Tokom intervjua, Lavrov je takođe odgovorio na komentare američkog ministra finansija Dženet Jelen od ponedeljka, koja je tvrdila da je Moskva „oružala“ ekonomsku integraciju. Ona je takođe zapretila teškim posledicama nacijama koje traže bliže trgovinske veze sa Rusijom, uključujući Kinu.

„Pobeđuje sve druge stvari koje su [SAD] govorile. Ali to ih muči jer nemaju drugog objašnjenja za svoje neuspehe“, insistirao je ministar spoljnih poslova.