Bajdenova administracija ponovo uvodi naftne sankcije Venecueli

Bajdenova administracija ponovo uvodi naftne sankcije Venecueli

U sredu je Bajdenova administracija najavila ponovno uvođenje poraznih naftnih sankcija Venecueli, naglašavajući napore predsednika Nikolasa Madura da učvrsti svoju vlast, samo šest meseci nakon što su Sjedinjene Američke Države ublažile ograničenja u nadi da će podržati demokratski put zemlje OPEK-a.

Visoki američki zvaničnik, koji je želeo ostati anoniman prilikom razgovora s novinarima, objasnio je da će svaka američka kompanija koja posluje u Venecueli imati 45 dana da obustavi operacije kako bi izbegla dodatnu neizvesnost na globalnim energetskim tržištima. Ova odluka se donosi nakon što je u oktobru prošle godine SAD odobrile Madurovoj vladi oslobađanje od sankcija za sektor nafte, gasa i rudarstva, pod uslovom da sarađuje s opozicijom na održavanju fer i konkurentnih predsedničkih izbora.

Međutim, poslednjih meseci su pokazali suprotan trend, sa Madurovom vladom koja je koristila kontrolu nad institucijama Venecuele kako bi ograničila političke protivnike i opstruirala konkurentne izborne procese. Sadašnje američke akcije vraćaju politiku na stanje pre sporazuma postignutog na Barbadosu, zabranjujući američkim kompanijama poslovanje s državnom naftnom kompanijom PDVSA bez specijalne dozvole Ministarstva finansija SAD.

Iako se ne zna tačno kako će ove nove sankcije uticati na venecuelansku naftnu i gasnu industriju, stručnjaci ističu da šestomesečno odlaganje nije dovoljno vremena za privlačenje potrebnih kapitalnih investicija za obnovu stagnirajuće proizvodnje nafte u zemlji.

Ova odluka takođe postavlja pitanje budućnosti američke politike prema Venecueli, sa stručnjacima koji ukazuju na važnost ostavljanja dozvole za rad Chevronu, poslednjoj velikoj američkoj naftnoj kompaniji prisutnoj u Venecueli. Kritičari upozoravaju da bi fokusiranje na profit kompanije moglo narušiti interese američke nacionalne bezbednosti i podršku slobodi u Venecueli.

Iako se pokazuje rastuća frustracija prema Maduru, analitičari predviđaju da Bajdenova administracija neće slediti neuspešnu „maksimalnu pritisak“ strategiju prethodne administracije, već će tražiti nove načine podrške demokratskim procesima u zemlji, dok se istovremeno izbegava jačanje položaja trenutne vlade.