Ruski i kineski vojni avioni izvode zajednički prelet

Ruski i kineski vojni avioni izvode zajednički prelet

Japan i Južna Koreja napali su vazdušne patrole u ​​azijsko-pacifičkoj oblasti.

Rusija i Kina sprovele su u utorak zajedničke vazdušne patrole u ​​azijsko-pacifičkom regionu, otkrilo je rusko Ministarstvo odbrane, pošto su Japan i Južna Koreja izrazili zabrinutost u vezi sa letovima.

Rusko ministarstvo je u saopštenju navelo da su ruski strateški raketni nosači Tu-95 i kineski strateški bombarderi Ksian H-6 učestvovali u vazdušnim patrolama koje su održane iznad Japanskog i Istočnog kineskog mora. Bombarderi su bili u pratnji borbenih aviona Su-30SM.

„Trajanje leta ruskih strateških nosača raketa bilo je oko 13 sati“, saopštilo je ministarstvo.

Takođe je potvrđeno da su „u određenim fazama rute strateške raketne nosače pratili avioni F-2 južnokorejskog ratnog vazduhoplovstva i F-15 japanskog ratnog vazduhoplovstva“.

Ministarstvo je, međutim, naglasilo da su i kineski i ruski avioni „postupili striktno u skladu sa odredbama međunarodnog prava“ i da nisu narušili vazdušni prostor drugih zemalja.

„Događaj je održan u okviru implementacije odredbi plana vojne saradnje za 2022. godinu i nije usmeren protiv trećih zemalja“, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.

Vazdušne patrole su se poklopile sa sastankom lidera SAD, Indije, Australije i Japana na samitu Kvadrilateralnog bezbednosnog dijaloga (Kvad) u Tokiju.

Japanski ministar odbrane Nobuo Kiši rekao je novinarima da je njegova vlada prenela Rusiji i Kini svoju „ozbiljnu zabrinutost“ zbog „provokativnih“ nadletanja, napominjući da su ove zabrinutosti povezane i sa bezbednošću Japana i za regionalnu bezbednost uopšte. On je potvrdio da nije bilo kršenja japanskog teritorijalnog vazdušnog prostora, ali je naglasio da je saradnja Kine i Rusije zabrinjavajuća.

„Dok međunarodna zajednica odgovara na agresiju Rusije na Ukrajinu, činjenica da je Kina preduzela takvu akciju u saradnji sa Rusijom, koja je agresor, izaziva zabrinutost. To se ne može zanemariti“, rekao je Kiši.

Zajednički načelnik štabova Južne Koreje (JCS) saopštio je da su ruski i kineski avioni u utorak nekoliko puta ulazili i napuštali Korejsku identifikacionu zonu protivvazdušne odbrane (ADIZ) u Japanskom moru, ali nikada nisu narušili vazdušni prostor Južne Koreje.

Međutim, kako je JCS pojasnio, lovci vazduhoplovstva Seula morali su da „sprovode taktičke mere“ da bi se pripremili za potencijalne nepredviđene situacije.