Požar u nuklearnoj elektrani od ruskog napada izazvao strah od „topljenja jezgra sličnog katastrofi u Fukušimi“

Požar u nuklearnoj elektrani od ruskog napada izazvao strah od „topljenja jezgra sličnog katastrofi u Fukušimi“

Strah od nuklearne katastrofe bez presedana brzo se proširio preko noći kada se deo najveće nuklearne elektrane u Evropi zapalio dok su ruske snage granatirale tu oblast.

Usred niza zbunjujućih, alarmantnih i povremeno oprečnih informacija o incidentu, Međunarodna agencija za atomsku energiju je ubrzo saopštila da „ozbiljna situacija“ nije uticala na osnovnu opremu u nuklearnoj elektrani Zaporožja i da nije došlo do promene nivoa radijacije.

To nije sprečilo ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog da u video obraćanju preko noći uputi emocionalnu molbu svojoj naciji i celoj Evropi.

„Ako dođe do eksplozije – to je kraj za sve. Kraj za Evropu. Evakuacija Evrope“, rekao je Zelenski. „Samo hitna akcija Evrope može zaustaviti ruske trupe. Ne dozvolite smrt Evrope od katastrofe u nuklearnoj elektrani“.

Američka sekretarka za energetiku Dženifer Granholm je tvitovala da su reaktori elektrane u Zaporožju zaštićeni robusnim zaštitnim strukturama i da se bezbedno zatvaraju.

Ipak, opis sa scene je oslikao zabrinjavajuće slike.

Portparol nuklearne elektrane Andrij Tuz rekao je ukrajinskoj televiziji da su granate padale direktno na objekat i da su zapalile jedan od njegovih šest reaktora. Taj reaktor je u renoviranju i ne radi, ali se unutra nalazi nuklearno gorivo, rekao je on.

Vatrogasci nisu mogli da se približe plamenu jer je na njih otvorena vatra, rekao je on, a ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba tvitovao je Rusima molbu da zaustave napad i puste vatrogasne ekipe unutra.

Ukrajinski ministar spoljnih poslova Ukrajine napisao je na Tviteru „Ako eksplodira, biće 10 puta veći od Černobila!“

Ali stručnjaci kažu da je situacija, iako izuzetno opasna, malo verovatno da će izazvati apokaliptičnu eksploziju.

Iako su poređenja sa nuklearnom katastrofom u Černobilju, koja se dogodila oko 300 milja od Zaporoške nuklearne elektrane, bila razumljiva, incidente nije lako izjednačiti, kaže Džejms M. Ekton, ko-direktor Programa za nuklearnu politiku u Karnegiju Zadužbina za međunarodni mir.

Jon B. Volfsthal, bivši viši direktor za kontrolu naoružanja i neproliferaciju u Savetu za nacionalnu bezbednost, napisao je na Tviteru da je elektrana u Zaporožju „inherentno sigurnija i zaštićenija od Černobilja“.

Ekton je rekao da bi u najgorem slučaju incident mogao da dovede do „topljenja jezgra u stilu Fukušime“.

U tom nuklearnom incidentu, masivni zemljotres i cunami 2011. uništili su sisteme za hlađenje elektrane Fukušima, izazvavši topljenje tri reaktora i oslobađanje velike količine radijacije, i uzrokujući evakuaciju više od 160.000 ljudi.

Pošto je požar u nuklearnom postrojenju u Zaporožju pretio da poremeti operacije hlađenja elektrane, opasnost je bila slična u incidentu u Ukrajini tokom noći, rekao je Ekton.

„Bez hlađenja, doći će do topljenja jezgra — upravo ono što se dogodilo u Fukušimi 2011.“, napisao je Ekton na Tviteru.

Ali kasno uveče, Ekton je rekao da se čini da je najgore prošlo. „Izgleda da je neposredna opasnost za Zaporošku nuklearnu elektranu prošla“, napisao je on na Tviteru. „Ali večerašnji događaji naglašavaju opasnosti sa kojima se suočavaju sve ukrajinske nuklearne elektrane.

Černobilska katastrofa, iako je geografski bliska, uzrokovana je drugačijim procesom, rekao je Ekton. To je uzrokovano greškom operatera i dovelo je do drugačijeg nivoa opasnosti — situacije u kojoj nuklearno gorivo eksplodira.

Najmanje 28 ljudi je poginulo u katastrofi u Černobilju, ali je na hiljade umrlo od raka usljed radijacije koja se proširila nakon eksplozije i požara. Uticaj zračenja na životnu sredinu i ljude se još uvek proučava.