Njujork će zahtevati oznake upozorenja za slatku hranu i piće u lancima restorana

Njujork će zahtevati oznake upozorenja za slatku hranu i piće u lancima restorana

Stanovnici Njujorka bi uskoro mogli da vide nalepnice upozorenja pored slatke hrane i pića u lancima restorana i kafića, prema zakonu koji treba da stupi na snagu kasnije ove godine.

Pravilo zahteva od prehrambenih preduzeća sa 15 ili više izloga da postave ikonu upozorenja — crno-belu kašiku napunjenu šećerom — pored stavki menija koje sadrže najmanje 50 grama dodatog šećera.

Preduzeća će takođe morati da postave sledeću pisanu etiketu uz logo: „Upozorenje: označava da je sadržaj dodatog šećera u ovom artiklu veći od ukupne dnevne preporučene granice dodanog šećera za dijetu od 2.000 kalorija (50 g). Konzumiranje previše dodatog šećera može doprineti dijabetesu tipa 2 i povećanju telesne težine.

Gradsko odeljenje za zdravstvo objavilo je svoj predloženi jezik pravila prošle nedelje i odredilo javnu raspravu za kraj maja. Gradski zvaničnici i gradonačelnik Erik Adams, demokrata, odobrili su zakon prošle godine. Predviđeno je da ovo pravilo stupi na snagu 19. juna za prethodno upakovane prehrambene artikle i 1. decembra za ostale artikle.

Upitan o politici u radio intervjuu 1010 VINS u četvrtak, Adams je rekao: „Imamo obavezu i odgovornost kao grad, ne samo da reagujemo na krizu u zdravstvu, već i da budemo proaktivni da sprečimo neke od zdravstvenih problema. Šećer je jedan od vodećih uzroka zdravstvenih predmeta i problema i bolesti.”

„Iznova i iznova govorim na svom ličnom putovanju zdravlja: ​​„Hrana je lek“, rekao je Adams, samozvani zdravo jedeč koji je tvrdio da je vegan, ali je priznao da ponekad jede ribu.

Novo pravilo nije prvi upad gradonačelnika Njujorka u politiku javnog zdravlja.

Bivši gradonačelnik Majkl Blumberg zabranio je unošenje veštačkih trans masti u lančane restorane i zahtevao od lanaca da objavljuju broj kalorija na jelovnicima. Takođe je zabranio pušenje u zatvorenom prostoru u restoranima i barovima. Bill de Blasio, gradonačelnik pre Adamsa, gurnuo je pravilo da se kupci obaveštavaju o visokim sadržajem natrijuma u ​​hrani.

Kritičari takvih propisa dugo su tvrdili da zvaničnici pretvaraju grad u „državu dadilju“.