Francuska: Nema brzog puta ka članstvu u EU za Ukrajinu

Francuska: Nema brzog puta ka članstvu u EU za Ukrajinu

Ukrajina ne bi trebalo da očekuje brzi put ka članstvu u EU uprkos tome što postoji konsenzus o davanju statusa kandidata, upozorio je francuski državni sekretar za evropska pitanja Klement Bon.

U razgovoru sa domaćinom francuske radio stanice Evropa 1 u sredu, Beaune je rekao da postoji „potpuni konsenzus“ među članicama EU da Ukrajina ima pravo da postane zemlja kandidat. Zvaničnik je dodao da očekuje da će to biti i formalno potvrđeno u četvrtak i petak. ”

Od 23. do 24. juna u Briselu će se okupiti šefovi država i vlada svih 27 zemalja koje čine EU, a kandidature Ukrajine, Moldavije i Gruzije su visoko na dnevnom redu.

Francuski zvaničnik je, međutim, požurio da upozori da je „to dug proces, Ukrajina sutra ujutro neće biti članica Evropske unije. ”

Beaune je naglasio da Kijevu neće biti data „ubrzana procedura ili privilegija“, dodajući da će francuski parlament imati konačnu reč u odluci da li će Pariz podržati davanje statusa Ukrajini kandidata.

Francuski državni sekretar za evropska pitanja napomenuo je da zemlja koja želi da postane članica „mora da ispuni izuzetno stroge uslove u pogledu borbe protiv korupcije, vladavine prava, pluralizma medija, ekonomskog nivoa. ” Beaune je pojasnio da će prvo biti „neophodno da se okonča rat, obnovi zemlja,” pre nego što istočnoevropska nacija dobije šansu da se pridruži EU.

Diplomata je zaključio da će, iako će taj proces biti dugotrajan, blok „dati ovaj početni znak“ dodeljivanjem statusa kandidata Ukrajini.

Ovo nije prvi put da visoki francuski zvaničnik upozorava Ukrajinu da ne može očekivati ulazak u EU u bliskoj budućnosti.

Početkom maja, francuski predsednik Emanuel Makron otišao je toliko daleko da je predložio stvaranje „evropske političke zajednice“ koja bi uključivala kandidate za članstvo u EU kao što su Ukrajina, Moldavija i Gruzija, kojima bi bile date određene pogodnosti. Makron je tvrdio da iako je za EU ​​bilo važno da te nacije ne otuđi, one su najverovatnije godinama, ako ne i decenijama, daleko od toga da postanu države članice, čak i ako im sutra bude „status kandidata“. ”

Predlog je u to vreme izazvao kritike visokih ukrajinskih zvaničnika, uključujući predsednika Volodimira Zelenskog. Kijev je insistirao da se neće zadovoljiti bilo kakvom zamenom za status zemlje kandidata za EU.

Tokom prošlonedeljne posete ukrajinskoj prestonici, zajedno sa liderima Nemačke, Italije i Rumunije, Makron je rekao da se zalaže da se Ukrajini odmah dodeli status kandidata za članstvo u EU.

Kijev je podneo zvaničnu aplikaciju za članstvo u EU krajem februara, nekoliko dana nakon što je Rusija napala Ukrajinu.

Prema izveštajima medija, nekoliko država članica prvobitno se protivilo kandidaturi zemlje, ali izgleda da se to promenilo nakon što je Evropska komisija prošlog petka preporučila da Ukrajini bude dodeljen status kandidata.

Međutim, kako svjedoče slučajevi Turske i Crne Gore, koje su status dobile 1999. i 2012. godine, a još uvijek nisu pristupile bloku, put ka članstvu u EU mogao bi biti dug i krivudav.