Kina i Tajland održavaju zajedničke vojne vežbe

Kina i Tajland održavaju zajedničke vojne vežbe

Kineski borbeni avioni, bombarderi i avioni za rano upozoravanje biće upućeni na Tajland na zajedničke vežbe, saopštilo je u subotu kinesko ministarstvo odbrane.

Vežbe Falcon Strike 2020 biće održane u nedelju u bazi Udorn kraljevskih tajlandskih vazduhoplovnih snaga na severu Tajlanda u blizini granice sa Laosom, navodi se u saopštenju ministarstva.

Oni će uključivati aktivnosti kao što su vazdušna podrška, udari na kopnene ciljeve i raspoređivanje trupa malih i velikih razmera, dodaje se.

Cilj vežbe je „jačanje međusobnog poverenja i prijateljstva između vazduhoplovnih snaga dve zemlje, produbljivanje praktične saradnje i promovisanje kontinuiranog razvoja kinesko-tajlandskog sveobuhvatnog strateškog kooperativnog partnerstva“, saopštilo je ministarstvo.

Ratne igre će se održati usred naleta tenzija u indo-pacifičkom regionu nakon posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu početkom avgusta. Kina, koja posmatra samoupravno ostrvo kao deo svoje teritorije, bila je ljuta zbog tog poteza i odgovorila je izvođenjem najvećih vojnih i vazdušnih vežbi oko Tajvana.

SAD takođe održavaju zajedničke vežbe u Indoneziji, zajedno sa australijskim, japanskim i singapurskim snagama. Učešćem u vežbama – Super Garuda Shield – uključene zemlje signaliziraju svoje jače veze usred pokušaja Pekinga da proširi svoj uticaj u regionu, izjavio je u petak američki indo-pacifički komandant, admiral Džon K. Akilino.

„Destabilizujuće akcije Kine koje se odnose na preteće aktivnosti i akcije protiv Tajvana su upravo ono što pokušavamo da izbegnemo“, rekao je Akvilino, dodajući da će SAD „nastaviti da pomažu u stvaranju slobodnog i otvorenog Indo-Pacifika i biti spremne kada treba da odgovorimo na bilo kakvu nepredviđenu situaciju.”

Uprkos tome što su zvanično priznale Peking kao jedinu legitimnu vlast u Kini od 1979. godine, SAD održavaju snažne nezvanične veze sa Tajvanom, prodajući oružje Tajpeju i podržavajući njegovo nastojanje za nezavisnost.

Kineske vlasti su dugo protestovale protiv ovih napora, rekavši da oni narušavaju suverenitet Kine i samo povećavaju tenzije u regionu, istovremeno obećavajući da će odlučno delovati kako bi zaštitili njen teritorijalni integritet.