Argentinski sud okrivljuje Iran i Hezbolah za smrtonosni napad na jevrejski centar 1994. godine

Argentinski sud okrivljuje Iran i Hezbolah za smrtonosni napad na jevrejski centar 1994. godine

Najviši argentinski krivični sud izvestio je u četvrtak o novom razvoju događaja u neuhvatljivoj potrazi za pravdom u najsmrtonosnijem napadu u istoriji zemlje — bombaškom napadu na sedište jevrejske zajednice 1994. — zaključivši da je Iran planirao napad i libanski Hezbolah militantna grupa je izvršila planove.

U presudi koju je dobio Asošiejted pres, argentinski kasacioni sud smatra da su Iran i njegov libanski zastupnik Hezbolah odgovorni za bombaški napad u Buenos Ajresu koji je sravnio centar zajednice, ubivši 85 ljudi, ranivši 300 i razoruvši najveću jevrejsku zajednicu u Latinskoj Americi. Sud je rekao da je napad uslijedio kao odmazda što je Argentina odustala od sporazuma o nuklearnoj saradnji sa Teheranom.

Navodeći „političku i stratešku“ ulogu Irana u bombardovanju, argentinski sud je otvorio put porodicama žrtava da pokrenu tužbe protiv Islamske Republike. U protekle tri decenije Iran nije predao državljane osuđene u Argentini. Interpolove poternice nikuda nisu dovele.

„Značaj ovih teških kršenja ljudskih prava za međunarodnu zajednicu u celini poziva se na dužnost države da pruži sudsku zaštitu“, navodi se u presudi, proglašavajući bombaški napad na centar zajednice argentinskog jevrejskog udruženja za uzajamnu pomoć „zločinom protiv čovečnosti“.

Odluka suda nije bila šok. Argentinsko pravosuđe dugo je tvrdilo da Iran stoji iza napada, što je zahladilo odnose između zemalja – posebno nakon propasti zajedničke istrage. Iran je negirao umešanost. Portparol Hezbolaha, najvećeg izraelskog neprijatelja na njegovoj severnoj granici, nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.

Ono što su neki rekli da ih je šokiralo jeste neuspeh suda da pruži konkretne dokaze o direktnoj umešanosti Irana ili baci novo svetlo na slučaj nakon 30 godina neuspeha i skandala.

„Nikada ne bih isključio Iran, on je svakako na listi osumnjičenih, ali hajde da uradimo nešto konkretno kako bismo ga isključili“, rekao je Džo Goldman, koji je koautor knjige o vijugavim istragama napada na jevrejske zajednice, kao i bombardovanje izraelske ambasade u Buenos Ajresu u kojem je poginulo više od 20 ljudi 1992. „To bi bila ozbiljna istraga koju nismo videli.“

Sud je izdvojio najviše iranske zvaničnike i komandante paravojne Revolucionarne garde u svojoj odluci da je Iran izvršio bombaške napade kao odgovor na to što je Argentina raskinula tri ugovora koji bi Teheranu obezbedili nuklearnu tehnologiju sredinom 1980-ih. Njeni zaključci su zasnovani na poverljivim obaveštajnim izveštajima.

Prethodne istrage o bombaškim napadima dovele su do optužnica, ne samo protiv iranskih zvaničnika već i protiv dvojice bivših argentinskih predsednika. 2015. godine, glavni tužilac u ovom slučaju je misteriozno pronađen mrtav u svom kupatilu dan pre nego što je trebalo da izađe u javnost sa tvrdnjama da su najviši argentinski zvaničnici u zaveri sa Iranom da prikriju odgovornost za bombaški napad. Tokom godina, svedocima su pretili i podmićivani.

Kasacioni sud je u četvrtak smanjio za dve godine šestogodišnju kaznu argentinskom sudiji optuženom da je svedoku platio 400.000 dolara i potvrdio druge kazne bivšim tužiocima.

Odluka od četvrtka dolazi samo nekoliko meseci pre 30. godišnjice događaja. Iako je slučaj stao godinama, argentinske vlasti su tempirali velike najave da se poklope sa godišnjicama krvavog napada. Kada je obeležavala 25 godina od napada, Argentina je proglasila Hezbolah terorističkom organizacijom i zamrznula finansijsku imovinu te grupe.

Predstavnici argentinske jevrejske zajednice, u kojoj živi oko 230.000 Jevreja, pohvalili su presudu suda od četvrtka kao „istorijsku, jedinstvenu u Argentini“.

„To je politički oportuno“, dodao je Horhe Knoblovits, predsednik krovne argentinske jevrejske organizacije, ukazujući na ponovno ispitivanje iranske podrške militantnim grupama nakon razornog napada Hamasa na Izrael 7. oktobra.

Ali za rođake poginulih u bombaškim napadima, presuda je bila samo mračan podsetnik na njihovu patnju jer slučaj ostaje otvoren.

„Nadamo se da će jednog dana doći potpuna pravda i istina“, saopštila je Memorija aktiva, udruženje porodica žrtava napada. „I da će ove sudije prestati da profitiraju od naših mrtvih.“