Kina baca ogromnu senku na poteru zemalja u razvoju za otpisom duga

Kina baca ogromnu senku na poteru zemalja u razvoju za otpisom duga

Od projekta vrednog 360 miliona dolara za proširenje međunarodnog aerodroma u Zambiji u Lusaki do gradske luke vredne 1,4 milijarde dolara u glavnom gradu Šri Lanke Kolombu, Kina je deo koji nedostaje u slagalici brojnih pregovora o dugu koji su u toku u tržišta u razvoju, prenosi Rojters.

Druga po veličini ekonomija i najveći bilateralni kreditor na svetu je dominantni zajmodavac mnogim manjim, rizičnijim zemljama u razvoju. Ali Peking je ostao prikriven, ne samo o uslovima kreditiranja, već i o tome kako ponovo pregovara sa zajmoprimcima u nevolji.

To je postalo očiglednije nakon što je udarila pandemija COVID-19. Mnoge ekonomije koje su se pokleknule pod ekonomskim pritiskom traže otplatu duga.

Sada raste pritisak na Kinu da preuzme aktivniju ulogu u pomaganju napetim ekonomijama da preispitaju svoje dugove. Lideri Grupe sedam bogatih demokratija su u utorak posebno pozvali Kinu kada su pozvali kreditore da pomognu zemljama.

Najsiromašnije zemlje se suočavaju sa 35 milijardi dolara otplate duga zvaničnim kreditorima i kreditorima privatnog sektora 2022. godine, sa više od 40% ukupnog iznosa koji duguje Kini, prema Svjetskoj banci.

Ali analitičari kažu da bi premisa Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke o pravednoj podeli tereta u pregovorima o oslobađanju duga mogla da ih dovede u sukob sa Kinom, dovodeći u pitanje izglede za sveobuhvatno restrukturiranje duga.

„Kineski novac ‘Pojas i put’ je svuda – tako da ćemo to viđati iznova i iznova u restrukturiranju državnog duga,” rekao je Denis Hranicki, šef suverenih parnica u advokatskoj firmi Kuinn Emanuel.

Prema Pekingu, Inicijativa Pojas i put predstavljena 2013. predstavlja platformu za međunarodnu saradnju u infrastrukturi, trgovini, investicijama i finansiranju koja povezuje Kinu sa drugim delovima Azije, Bliskog istoka, Evrope i Afrike.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova i centralna banka nisu odgovorili na zahteve za komentar.

Zambija i Šri Lanka su testovi koliko brzo se razvijaju pregovori o dugu. I jedni i drugi takođe moraju da se restrukturiraju sa stranim vlasnicima obveznica i da ispune programe MMF-a.

„Angažman Kine u pregovorima o dugu nije u rukama MMF-a niti vlada“, rekla je Polina Kurdjavko, šef odeljenja za tržišta u razvoju u BlueBai Asset Management u Londonu.

„Blagovremeno dovođenje Kine za pregovarački sto mogao bi biti najveći izazov u ​​predstojećim restrukturiranjem duga.

Kineske pozajmice uglavnom daju državne agencije i političke banke i često su neprozirne.

Radni dokument Nacionalnog biroa za ekonomska istraživanja u Sjedinjenim Državama otkrio je da polovina od 5.000 zajmova i grantova odobrenih za 152 zemlje od 1949. do 2017. godine nije prijavljena MMF-u ili Svetskoj banci, uprkos tome što je Kina članica obe multilateralne organizacije. .

„Neprozirnost je stalni problem sa nekim od ovih kineskih zajmova“, rekao je Metju Mingi, viši analitičar iz Rodijum grupe, dodajući da Kina ima strože klauzule o poverljivosti svojih komercijalnih zajmova.

Podaci koje je tokom tri godine prikupila AidData, američka istraživačka laboratorija na koledžu Vilijam i Meri, otkrili su da uslovi zajmova kineskih državnih banaka zahtevaju od zajmoprimaca da im daju prioritet za otplatu.

Ispitivanja 100 kineskih zajmova sa 24 zemlje sa niskim i srednjim dohotkom pokazala su – u poređenju sa onima drugih bilateralnih, multilateralnih i komercijalnih kreditora – zahteve za neuobičajenim nivoom poverljivosti, u nekim slučajevima, „čak i činjenica postojanja ugovora“ , otkrila je studija koju je vodila profesorka prava iz Džordžtauna Ana Gelpern.

Tamo gde je Kina pristala da ublaži teret duga, detalji su često nejasni.

Mnoštvo kineskih zajmodavaca takođe doprinosi složenosti, iako su izvozno-uvozna banka Kine i Kineska razvojna banka najviše zastupljene.

„Kada dođe vreme za ponovno pregovaranje, pojedinačne kineske banke možda neće nužno imati predstavu o tome šta druge kineske banke rade“, rekao je Mingei.

Napredak je često bio spor.

Zambija traži olakšice za spoljni dug od 17 milijardi dolara nakon što je postala prva neplaćanje obaveza u eri pandemije pre više od dve godine. Neki od sporog napretka su zbog nedostatka iskustva Kine sa lukavim restrukturiranjem duga, kažu ljudi koji su upoznati sa tim.

Pregovori Šri Lanke se odvijaju brže, a MMF je potvrdio da je na pravom putu za novi program. Međutim, pristup Kine još nije jasan.

U međuvremenu, prema MMF-u, oko 60 odsto zemalja sa niskim prihodima nalazi se u dugovima ili su pod visokim rizikom od njih.

Sedamnaest manjih ekonomija u usponu videlo je da premium investitori zahtevaju da njihov dug poraste do nivoa koji ih efektivno isključuje sa međunarodnih tržišta. Taj broj je veći nego tokom vrhunca COVID-19 ili globalne finansijske krize 2008.

Krajem 2020. Grupa 20 je pokrenula Zajednički okvir kako bi poverioce poput Kine i Indije dovela za pregovarački sto zajedno sa MMF-om, Pariskim klubom i privatnim kreditorima. Zajedno sa Zambijom, Čad i Etiopija su se prijavili za restrukturiranje u okviru ovog novog mehanizma koji tek treba da bude testiran.

Ali okvir je takođe „dodao birokratski sloj ionako složenom procesu restrukturiranja duga“ koji bi mogao obeshrabriti druge zemlje da se pridruže, rekao je Patrik Karan, viši ekonomista u Tellimeru.