Američka nafta ispod 95 dolara po barelu

Američka nafta ispod 95 dolara po barelu

HJUSTON – Cene sirove nafte u SAD pale su ispod 95 dolara po barelu prvi put od aprila u nestabilnom trgovanju u petak, nakon što je Evropska unija saopštila da će dozvoliti ruskim državnim kompanijama da isporučuju naftu u treće zemlje uz prilagođavanje sankcije koje su zemlje članice dogovorile ove nedelje.

Američka nafta Vest Tekas Intermediate (VTI) je pala za 1,65 dolara, ili 1,7%, niže na 94,70 dolara po barelu, dok su fjučersi na naftu Brent oslabili 66 centi, ili 0,6%, na 103,20 dolara.

VTI je završio niže treću nedelju zaredom, pod udarom u poslednje dve sesije nakon što su podaci pokazali da je potražnja za benzinom u SAD opala za skoro 8% u odnosu na godinu ranije usred špice letnje sezone vožnje, pogođena rekordnim cenama na pumpi.

Nasuprot tome, znaci jake tražnje u Aziji podupirali su referentnu vrednost za Brent, koja je porasla prvi put u šest nedelja.

Trgovanje fjučersima nafte bilo je nestabilno poslednjih nedelja jer trgovci pokušavaju da pomire mogućnosti daljih povećanja kamatnih stopa koje bi mogle da smanje potražnju u odnosu na oskudnu ponudu usled gubitka ruskih barela.

Ruske državne kompanije Rosnjeft i Gasprom moći će da isporučuju naftu u treće zemlje u pokušaju da ograniče rizike po globalnu energetsku bezbednost.

Prema izmenama sankcija Rusiji koje su stupile na snagu u petak, plaćanja u vezi sa kupovinom ruske morske sirove nafte od strane kompanija iz EU neće biti zabranjena.

„Kratkoročno, to je definitivno negativan naslov koji nam je ovde verovatno doneo malo rasprodaje“, rekao je Fil Flin, analitičar u Price Futures grupi.

Saopštenje EU dolazi nakon što je guverner ruske Centralne banke Elvira Nabiulina rekla da neće isporučivati naftu zemljama koje odluče da nametnu ograničenje cena svoje nafte i umesto toga je preusmere na zemlje koje su spremne da „sarađuju“ sa Rusijom.

„Sve su sve veće percepcije da će SAD i EU primeniti ograničenja cena ruske nafte do kraja godine“, rekao je Denis Kisler, viši potpredsednik za trgovinu u BOK Financial-u.

„Prošla istorija pokazuje da su granice cena robe koje je izazvala vlada obično kratkog veka i da mogu dovesti do preuveličanih cena ubrzo nakon toga“, dodao je on.

Cene su, međutim, bile sputane zbog brige o povećanju kamatnih stopa koje bi moglo da smanje tražnju i nastavka proizvodnje neke libijske sirove nafte.

Proizvodnja nafte u Libiji iznosi više od 800.000 barela dnevno (bpd) i dostići će 1,2 miliona barela dnevno do sledećeg meseca, saopštilo je libijsko ministarstvo nafte.

Irak ima kapacitet da poveća svoju proizvodnju nafte za 200.000 barela dnevno ove godine, ako se od njega zatraži, rekao je izvršni direktor iračke kompanije Basra Oil Co.

Američke naftne platforme, rani pokazatelj buduće proizvodnje, ostale su stabilne na 599 ove sedmice, prema podacima kompanije za energetske usluge Baker Hughes.

Čini se da će globalna ekonomija sve verovatnije krenuti u ozbiljno usporavanje, baš kao što centralne banke agresivno preokrenu ultra labavu monetarnu politiku usvojenu tokom pandemije kako bi podržale rast, pokazali su podaci u petak.

Nedavna kretanja sirove nafte i fjučersa kamatnih stopa predviđaju pad u poslovnom ciklusu koji će dovesti do pada potrošnje nafte pre kraja godine i u prva tri meseca 2023.

Investitori su takođe pratili odluku Federalnih rezervi SAD o kamatnim stopama sledeće nedelje. Zvaničnici Fed-a su nagovestili da će centralna banka verovatno povećati stope za 75 baznih poena na sastanku od 26. do 27. jula.

Ipak, potražnja u Indiji je ostala jaka, uz zadržavanje prerade iznad nivoa pre pandemije, dok je Kina takođe spremna da uloži velike napore da konsoliduje svoj ekonomski oporavak, posebno u trećem kvartalu, javili su državni mediji.

Menadžeri novca podigli su svoje neto duge pozicije na fjučersima i opcijama za naftu u SAD-u i Brentu u sedmici do 19. jula, pokazali su američka Komisija za trgovinu robnim fjučersima (CFTC) i Interkontinentalna berza.