Afrička unija traži 90 miliona dolara za svoje snage u Somaliji

Afrička unija traži 90 miliona dolara za svoje snage u Somaliji

Afrička unija zatražila je u sredu skoro 90 miliona dolara za svoje mirovne snage u Somaliji, koje pružaju podršku svojim vojnim snagama koje se bore protiv ekstremista Al Šababa, prenosi AP.

Ambasador Bankole Adeoje, komesar AU za politička pitanja, mir i bezbednost, rekao je dvojici novinara da više od 19.600 snaga AU neće moći da funkcionišu kako treba i pomažu Somalijcima ako se ta praznina u finansiranju ne popuni.

Pre godinu dana, Savet bezbednosti UN jednoglasno je odobrio novu prelaznu misiju Afričke unije u Somaliji, poznatu kao ATMIS, za podršku Somalijcima dok njihove snage ne preuzmu punu odgovornost za bezbednost zemlje krajem 2024.

Ako snage AU ne budu imale sredstva da efikasno deluju u narednih 21 mesec pre primopredaje, rekao je Adeoje, „to može značiti da će al-Šabab na kraju preuzeti odgovornosti jedne države u Somaliji.“

„Implikacije su ogromne“, rekao je. „I ne želimo da međunarodna zajednica izgubi fokus ili da skrene pažnju sa Somalije, jer to traje skoro dve decenije.“

Adeoje je rekao da trenutna somalijska vlada radi ono što mnogi u prošlosti nikada nisu radili – pokreće ofanzivu punog obima protiv al-Šababa umesto da odgovara na napade al-Šababa – i „postoji potreba da se ohrabri taj ofanzivni napad“.

On je rekao da je ključni razlog za finansijsku situaciju AU smanjenje finansiranja Evropske unije od 60 miliona dolara zbog suprotstavljenih interesa.

Adeoie je prisustvovao sastanku na visokom nivou sa zemljama članicama UN o finansiranju ATMIS-a nakon razgovora sa novinarima. On je izrazio nadu da će sve zemlje pomoći da se popuni jaz u finansiranju od 89 miliona dolara, posebno zemlje Zaliva, globalni jug i EU.

Vlada somalijskog predsednika Hasana Šeika Mohamuda objavila je prošle godine „totalni rat“ hiljadama ekstremista Al-Šababa povezanih sa Al Kaidom. Više od jedne decenije oni kontrolišu delove zemlje i izvode razorne napade, eksploatišući podele klanova i iznuđujući milione dolara godišnje u svojoj potrazi da nametnu islamsku državu.

Trenutnu ofanzivu su delimično izazvale lokalne zajednice i milicije koje su dovele do ivice zbog oštrog oporezivanja Al-Šababa usred najgore suše u zemlji.

Sjedinjene Države su povećale svoju vojnu pomoć Somaliji pošto su bile uspešne u borbi protiv Al Šababa, sa 61 tonom oružja i municije koja je stigla u glavni grad Mogadišu 1. marta.

„Zapad podržava Ukrajinu u borbi za zaštitu svog suvereniteta, ali Ukrajinci se bore“, rekao je Adeoje. „Dakle, sada se Somalijci bore i svi moramo da ohrabrimo tu borbu tako što ćemo osigurati da operacija podrške miru Afričke unije ne propadne.“

Rekao je da će nedostatak resursa uticati na datum povlačenja snaga AU, i upozorio je da bi nekoordinisano povlačenje AU bilo gore od haotičnog povlačenja NATO snaga predvođenih SAD iz Avganistana u avgustu 2021. On je dodao da će „to uticati ceo region.”

Adeoje je rekao da je procena svih da su somalijske snage „neverovatno napredovale u vojnom i političkom smislu, gde su sarađivale sa AU u podršci izborima prošle godine.“

Ali Adeoje je rekao da je al-Šabab u Somaliji skoro 20 godina i da definitivno pokušava da se prilagodi snažnijim somalijskim bezbednosnim snagama.

„Oni su otporni, tako da moramo da budemo iznad igre, i zato ne tražimo samo resurse za obuku, da platimo trupe“, rekao je on. „Tražimo i resurse za opremu – za najbolje najsavremenije ofanzivno oružje iz SAD, od onih koji imaju sredstva da utiču, i udvostruči ono što somalijska vlada radi.“