Nedostatak konsenzusa u Predsedništvu BiH oko apliciranja Kosova za članstvo u Savetu Evrope izaziva raspravu i tenzije

Nedostatak konsenzusa u Predsedništvu BiH oko apliciranja Kosova za članstvo u Savetu Evrope izaziva raspravu i tenzije

Na hitnoj sednici Predsedništva Bosne i Hercegovine, članovi nisu postigli konsenzus u vezi sa stavom o apliciranju samoproglašenog Kosova za članstvo u Savetu Evrope. Ova situacija izazvala je polemiku i tenzije, naročito između predstavnika Republike Srpske i ostalih članova.

Srpski član Predsedništva BiH, Željka Cvijanović, glasala je protiv aplikacije, dok je bošnjački član Denis Bećirović bio za, a hrvatski član Željko Komšić je bio suzdržan. Cvijanović je naglasila da je njena obaveza bila upozoriti na neprihvatljivost podrške članstvu Kosova u međunarodnim organizacijama, s obzirom na to da BiH nije priznala nezavisnost Kosova.

Ova situacija dodatno je produbila podelu u Predsedništvu BiH, pri čemu su političke i diplomatske nesuglasice između različitih entiteta postale još izraženije. Cvijanović je izrazila zabrinutost zbog neprincipijelnog postupanja predstavnika BiH u ovom pitanju, naglašavajući da podrška ovakvim aktivnostima predstavlja ozbiljno kršenje Ustava i ustavnih procedura.

Osim toga, predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, izrazio je stav da Rusija neće podržati rezoluciju o Srebrenici u UN, što bi moglo da dovede do dodatnih napetosti u regionu. Dodik je istakao da bi usvajanje rezolucije izazvalo nestabilnost i dodatne tenzije, posebno između različitih etničkih grupa u Bosni i Hercegovini.

Srbija se takođe protivi rezoluciji o Srebrenici, smatrajući da bi to moglo dovesti do revizije Dejtonskog sporazuma. Ministar inostranih poslova Srbije, Ivica Dačić, upozorio je da bi usvajanje rezolucije stvorilo opasnost od revizije Dejtona, otvarajući Pandorinu kutiju koja bi dovela do dodatnih političkih i pravnih sporova na regionalnom nivou.

Ova nedoumica u Predsedništvu BiH, zajedno sa raspravom oko rezolucije o Srebrenici, naglašava duboke političke podele i nesuglasice koje i dalje postoje u regionu, što otežava napredak u procesu pomirenja i stabilizacije.