Britanija zabranjuje TikTok na državnim telefonima

Britanija zabranjuje TikTok na državnim telefonima

Britanske vlasti saopštile su u četvrtak da zabranjuju kinesku aplikaciju za deljenje videa TikTok sa vladinih mobilnih telefona iz bezbednosnih razloga, nakon sličnih poteza SAD i Evropske unije.

Ministar kabineta Oliver Dauden rekao je parlamentu da se zabrana odmah primenjuje na telefone na poslu i druge uređaje koje koriste ministri u vladi i državni službenici. On je tu zabranu opisao kao „pokret iz predostrožnosti“ i rekao da se ne odnosi na lične telefone i uređaje.

„S obzirom na poseban rizik u vezi sa državnim uređajima, koji mogu sadržati osetljive informacije, oprezno je i proporcionalno ograničiti upotrebu određenih aplikacija, posebno kada su u pitanju aplikacije u kojima se može čuvati velika količina podataka i kojima se može pristupiti“, rekao je Dauden. britanski zakonodavci.

Vlada SAD je prošlog meseca naložila da zaposleni u saveznim agencijama moraju da izbrišu TikTok sa svih mobilnih uređaja koje je izdala vlada. Kongres, Bela kuća, američke oružane snage i više od polovine američkih država već su zabranili aplikaciju.

Evropska unija, Belgija i drugi takođe su privremeno zabranili aplikaciju na telefonima zaposlenih.

Ovi potezi su bili podstaknuti rastućom zabrinutošću da će TikTok-ova matična kompanija, BiteDance, dati podatke o korisnicima, kao što su istorija pregledavanja i lokacija, kineskoj vladi, ili će u njeno ime gurati propagandu i dezinformacije.

Kompanija je insistirala da su takve zabrinutosti zasnovane na „dezinformacijama“ i rekla da preduzima korake da pojača zaštitu korisničkih podataka iz Ujedinjenog Kraljevstva i Evrope.

„Verujemo da su ove zabrane zasnovane na fundamentalnim zabludama i vođene širem geopolitikom, u kojoj TikTok i naši milioni korisnika u UK nemaju nikakvu ulogu“, saopštila je kompanija. „Ostajemo posvećeni radu sa vladom na rešavanju bilo kakvih zabrinutosti, ali treba da budemo suđeni na osnovu činjenica i tretirani jednako kao i naši konkurenti.

Kina je u četvrtak optužila Sjedinjene Države za širenje dezinformacija i suzbijanje TikToka nakon izveštaja da je Bajdenova administracija pozvala kineske vlasnike kratkog video servisa da prodaju svoje udele u popularnoj aplikaciji.

Prošle godine, britanski parlament je zatvorio svoj TikTok nalog, koji je imao za cilj da dopre do mlađe publike, samo nekoliko dana nakon pokretanja nakon što su poslanici izrazili zabrinutost.