Uzgajivači pilića kažu da bi njihova jaja mogla pomoći u smanjenju cena

Uzgajivači pilića kažu da bi njihova jaja mogla pomoći u smanjenju cena

Američki proizvođači pilića žele da urade svoj deo kako bi snizili trenutne rastuće cene jaja prodajom svojih 400 miliona viškova jaja proizvođačima hrane, prenosi AP.

Ali prvo moraju da ubede FDA da promeni pravilo koje sprečava da se jaja koja nose kokoške u mesnoj industriji koriste za ljudsku ishranu.

Cene jaja su porasle tokom prošle godine zahvaljujući tekućoj epidemiji ptičijeg gripa i najvišoj inflaciji u decenijama, što je podstaklo pozive za istragu o povećanju cena. Prosečna nacionalna maloprodajna cena desetak jaja dostigla je 4,25 dolara u decembru, u odnosu na 1,79 dolara godinu dana ranije, prema najnovijim vladinim podacima.

Trgovinska grupa Nacionalnog saveta za piletinu podnela je u četvrtak zvaničnu peticiju Upravi za hranu i lekove tražeći od zvaničnika da odustanu od pravila usvojenog 2009. godine koje sprečava proizvođače pilića da prodaju svoja viška jaja jer se ne čuvaju odmah u frižideru.

„Već suočeni sa rekordnim cenama jaja, potrošači bi mogli biti još teže pogođeni svojim novčanicima dok krenemo u uskršnju sezonu, osim ako nam FDA ne pruži put da ova jaja dobro iskoristimo“, rekla je Ešli Piterson, viši potpredsednik trgovinske grupe. naučnih i regulatornih poslova.

Epidemija ptičjeg gripa imala je ogroman uticaj na cene jaja, jer su više od 43 miliona od 58 miliona ptica koje su zaklane da bi se pomoglo u kontroli širenja virusa bile koke nosilje. Ali uzgajivači jaja takođe se bore sa visokim troškovima hrane, goriva i rada koji su doprineli rastu cena.

Nije jasno koliki uticaj na cene mogu imati proizvođači piletine koje žele da prodaju jer se u SAD proizvodi oko 100 milijardi jaja godišnje, tako da dodavanje još 400 miliona na tržište možda neće imati ogroman efekat.

FDA je rekla da će razmotriti peticiju Saveta za piletinu i direktno odgovoriti toj grupi. Ali zabrinutost za bezbednost hrane je ono što ih je navelo da usvoje pravilo koje je zabranilo prodaju jaja.

Kada mrijestilište brojlera proizvodi jaja, ona se drže na 65 stepeni sve dok ne budu spremna za stavljanje u inkubatore za izleganje. FDA je u svom pravilu navela da jaja koja će se koristiti za hranu moraju da se čuvaju na temperaturama ispod 45 stepeni u roku od 36 sati.

Savet za piletinu saopštio je da veruje da bi jaja bila bezbedna jer će biti pasterizovana pre nego što ih koriste proizvođači hrane. Jaja koja proizvođačima pilića ne trebaju da proizvode više pilića za proizvodnju mesa ne bi se prodavala potrošačima u prodavnicama prehrambenih proizvoda. Umesto toga, oni bi išli proizvođačima prehrambenih proizvoda i prerađenih jaja koja se prodaju pekarima i drugim prehrambenim kompanijama.

Savet za piletinu procenjuje da ovo pravilo FDA koje zabranjuje prodaju ovih jaja košta uzgajivače pilića oko 27 miliona dolara godišnje jer se trenutno jaja ili bacaju, prave ili koriste za hranu za životinje.

Ali trgovinska grupa Ujedinjenih proizvođača jaja rekla je da bi bila loša ideja da se olabave pravila o bezbednosti hrane kako bi se dozvolila prodaja ovih jaja koja su sneli proizvođači pilića.

„Bezbednost jaja je uvek prioritet za američke uzgajivače jaja, kao i čvrsto poštovanje svih regulatornih zahteva u vezi sa bezbednošću hrane“, rekao je Oskar Garison, potpredsednik grupe za trgovinu jajima za regulatorne poslove za bezbednost hrane. „Ujedinjeni proizvođači jaja protive se peticiji Nacionalnog saveta za piletinu jer nije u skladu sa pravilom o bezbednosti jaja.