Visoke temperature izazivaju morski toplotni talas u Sredozemnom moru

Visoke temperature izazivaju morski toplotni talas u Sredozemnom moru

Visoke temperature širom Evrope ovog meseca izazvale su produženi morski toplotni talas u Sredozemnom moru koji bi mogao da opustoši ekosisteme i ubije nekoliko vrsta u narednim nedeljama, upozorili su naučnici.

Ekstremne vrućine poslednjih nedelja već su izazvale požare i dovele do hiljada smrtnih slučajeva povezanih sa toplotom u Evropi, ali ta toplota nije ograničena samo na kopno.

Topliji vazduh, zajedno sa promenljivim okeanskim strujama i stabilnom površinom mora, zagrejali su priobalne mediteranske vode za nekoliko stepeni Celzijusa iznad prosečne temperature od 24°C do 26°C za ovo doba godine.

Vode između španskih Balearskih ostrva i italijanske obale bile su do 5°C toplije nego u isto vreme prošle godine, saopštila je u petak španska meteorološka agencija AMET – istovremeno upozoravajući da će temperature oko španske obale biti više za 3°C do 4°C najmanje do sredine avgusta.

Španska lučka uprava saopštila je u saopštenju da je voda u Kabo de Gati, u jugoistočnom uglu zemlje, u ponedeljak zabeležila desetogodišnji rekord temperature od skoro 28 stepeni.

Morski toplotni talasi, koji su daleko manje istraženi od toplotnih talasa na kopnu, postaju sve češći zbog klimatskih promena, dodajući pritisak na ekosisteme koji se već bore zbog prekomernog ribolova i plastičnog zagađenja.

Naučnik o okeanu Žan-Pjer Gatuzo rekao je Rojtersu da je 25. juna izmerena temperatura vode u blizini francuskog primorskog grada Nice 29,2°C – za oko 3,5°C viša u odnosu na isti dan prošle godine.

„Ovo je apsolutni rekord od najmanje 1994. godine, a vrlo verovatno i ranije“, rekao je on.

„Okean i more su neka vrsta sunđera za vrućinu“, objasnio je Gatuzo. Morski toplotni talasi su takođe pogodili Mediteran u periodu od 2015. do 2019. godine, što je dovelo do masovnog odumiranja morskog života, pokazalo je ovonedeljno istraživanje španskog Instituta za morske nauke.

Ovogodišnji toplotni talas je gori.

„To trajenduže, a takođe je i magnituda veća“, rekao je Gatuzo. Odumiranje će „verovatno doći kasnije u avgustu“.