U Slovačkoj kažu da još uvek nisu dobili novac EU za ukrajinske izbeglice

U Slovačkoj kažu da još uvek nisu dobili novac EU za ukrajinske izbeglice

Lokalne vlasti u Slovačkoj, koje sprovode mere za pomoć ukrajinskim izbeglicama, još nisu dobile nikakva sredstva iz fondova EU stvorenih za podršku državama članicama, piše Euractiv, prenosi „Evropska istina“.

Evropska komisija je u martu usvojila program CARE (Akcija kohezije za izbeglice u Evropi) koji je imao za cilj da omogući državama članicama da brzo mobilišu raspoložive resurse za pomoć stotinama hiljada ljudi koji beže od ruske invazije na Ukrajinu.

U Slovačkoj, u Ministarstvu regionalnog razvoja, koje koordinira fondove EU, vlada je za ovu namenu pronašla raspoloživa sredstva vredna više od pola milijarde evra.

Ali problem je što lokalne vlasti, koje sprovode mere za pomoć ukrajinskim izbeglicama, još nisu dobile novac iz fondova EU. Zbog toga nastavljaju da finansiraju svoje aktivnosti na teret državnih taksi, sopstvenog budžeta i sredstava raznih neprofitnih organizacija.

„Nažalost, do sada nismo dobili ništa od države, nikakav doprinos. Imamo sredstva za leto, ali ne znamo šta će biti posle toga. Situacija se može pogoršati“, rekao je Tomaš Golubek, portparol grada. of Nitra.

I druge opštine imaju slično iskustvo. „Euforiju solidarnosti zamenila je realnost, kada je sve stavljeno na naša pleća, što smo i očekivali“, kaže Mihal Kalinjak, glavni direktor Kancelarije Asocijacije gradova i opština Slovačke.

Iz Ministarstva regiona kažu da i dalje komuniciraju sa Evropskom komisijom u vezi sa prilagođavanjem operativnih programa.

„Biće stvorena nova posebna osovina prioriteta za podršku merama u vezi sa migracionim talasom. Pored izdvojenog iznosa od pola milijarde evra, vidimo potencijal za oslobađanje dodatnih resursa u operativnim programima“, odgovoreno je iz ministarstva.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, krajem juna skoro 80.000 Ukrajinaca zatražilo je privremeni azil u Slovačkoj. Međutim, dnevni broj zahteva je značajno opao od vrhunca sredinom marta.

Podsetimo, Poljska, kao i Rumunija i Bugarska, u maju su dodelile najveći broj statusa privremene zaštite Ukrajincima koji beže od rata.