Proizvodnja oružja u SAD se utrostručila od 2000. godine

Proizvodnja oružja u SAD se utrostručila od 2000. godine

Sjedinjene Države su usred velikog procvata kupovine oružja koji ne pokazuje znake odustajanja jer se godišnji broj proizvedenog vatrenog oružja skoro utrostručio od 2000. godine i naglo skočio u poslednje tri godine, prema prvom sveobuhvatnom federalnom broju trgovinu oružjem za dve decenije.

Izveštaj, koji je u utorak objavio Biro za alkohol, duvan, vatreno oružje i eksploziv — tri dana nakon masovne pucnjave u Bafalu u kojoj je poginulo 10 ljudi — naslikao je živopisan statistički portret nacije koja se naoružava do zuba. Kupci su iskoristili ublažavanje ograničenja za oružje od strane Vrhovnog suda, Kongresa i državnih zakonodavnih tela pod kontrolom republikanaca.

Podaci su dokumentovali drastičnu promenu u potražnji potrošača među vlasnicima oružja koja je imala duboke komercijalne, kulturne i političke implikacije: Počevši od 2009. godine, poluautomatski pištolji tipa Glok, kupljeni za ličnu zaštitu, počeli su da nadmašuju prodaju pušaka, koje se obično koriste u lovu. .

U dokument od 306 stranica bio je ugrađen još jedan statistički podatak koji službenici za sprovođenje zakona smatraju posebno zabrinjavajućim. Policija je 2021. pronašla 19.344 privatno proizvedena vatrena oružja, kućno oružje koje se ne može ući u trag, poznato kao „puši duhovi“, što je desetostruko povećanje u odnosu na 2016. Zvaničnici za sprovođenje zakona kažu da je to doprinelo porastu ubistava vezanih za oružje, posebno u Kaliforniji, gde je oružje duhova čine čak polovinu oružja pronađenog na mestu zločina.

Brojke objavljeni u utorak otkrivaju da je industrija u usponu, sa godišnjim porastom domaće proizvodnje oružja sa 3,9 miliona u 2000. na 11,3 miliona u 2020. Relativno mali procenat oružja proizvedenog u zemlji izvozi se u inostranstvo, tako da su ti brojevi tačan odraz oružja. kupovne navike, prema A.T.F. zvaničnici.

Trenutno u Sjedinjenim Državama postoji oko 400 miliona oružja, prema istraživanju iz 2018. koje je sprovela nestranačka organizacija Small Arms Survei, koja prati vlasništvo oružja.

Statistika, koju je prikupio istraživački odsek ATF-a od industrijskih, akademskih i vladinih stručnjaka, ponudila je nekoliko velikih iznenađenja. Mnogi širi obrisi i zaključci bili su nadaleko poznati kroz druge izvore ili anegdotski mesecima, čak i godinama.